خواص روغن صنعتی در صنایع مختلف
خواص روغن صنعتی در صنایع مختلف
آگوست 25, 2018
روغن صنعتی وهیدرولیک
روغن صنعتی وهیدرولیک
آگوست 25, 2018
روغن‌ صنعتی ضامن عملکرد صحیح ماشین‌آلات
Spread the love

روغن‌ صنعتی ضامن عملکرد صحیح ماشین‌آلات

روغن‌ صنعتی ضامن عملکرد صحیح ماشین‌آلات است این روغنهای صنعتی به دسته‌ی بزرگی از محصولات گفته می‌ شود که هر کدام از آن ‌ها خواص فیزیکی و شیمیایی متفاوت و مختص خود را برای کاربرد های متفاوت دارد اما همه آن ها خاصیت روانکاوی را دارند.

روغن‌ صنعتی ضامن عملکرد صحیح ماشین‌آلات است چرا؟

روغن صنعتی (Industrial Oils) چیست؟
روغن‌ های ساخته شده از نفت در صنعت و خانه ‌ها برای روان کاری ماشین‌ آلات (ماشین‌آلات، ابزار و غیره) مورد استفاده قرار می‌گیرند. و از نفت خام امبا، باکو و انواع نفت خام شرقی در تولید آن‌ ها استفاده می‌ شود. گاهی از روغن ‌های گیاهی (به عنوان مثال، کاستور، خردل و یا کلزا) به عنوان افزودنی ، و همچنین به عنوان آنتی اکسید کننده، غلیظ کننده و خاصیت ضد خوردگی برای بهبود کیفیت برای تولید روغن صنعتی استفاده می ‌کنند. طیف وسیع روغن‌ صنعتی همواره با به وجود آمده برند های جدید، به‌ویژه روغن‌ های سینتیک (به عنوان مثال، سیلیکون، پلی‌استر و فلورو هیدروکربن)، در حال افزایش است.

روغن‌ صنعتی ضامن عملکرد صحیح ماشین‌آلات

دسته‌ بندی روغن ‌های صنعتی و موارد استفاده

روغن‌ صنعتی به واسطه گرانروی خود به انواع سبک، متوسط و سنگین تقسیم می‌ شود. روغن ‌های سبک با گرانروی ۵-۱۰ سانتي استوك (۱ سانتی استوک=۱۰-۶ m2/sec) در دمای ۵۰ درجه سانتی ‌گراد و نقطه ذوب تا ۲۵- درجه سانتی‌ گراد، برای روان کاری ماشین ‌آلات با سرعت ‌بالا و بار کم استفاده می‌ شوند.

اطلاعات بیشتر در این زمینه

این گروه شامل روغن L (velosite) و روغن T (petrolatum) است که برای روان کاری ماشین‌ آلات در صنایع نساجی استفاده می‌شود؛ روغن جداکننده L، برای روان کاری ماشین‌ های سبک؛ مانند ماشین ‌آلات بافندگی استفاده می‌ شوند و روغن ابزار MVP ( با نقطه ذوب ۶۰- درجه سانتی گراد)، برای روان کاری دستگاه های نظارت و اندازه‌گیری مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

روغن‌ های صنعتی متوسط با گرانروی ۱۰-۵۰ سانتي استوك در دمای ۵۰ و دمای روان ‌شدن کمتر از ۳۰- درجه سانتی‌ گراد، به ‌منظور روان کاری ماشین‌ آلات با سرعت متوسط و بار متوسط استفاده می‌ شوند. این گروه شامل روغن ‌های روان کننده ماشین‌آلات، روغن جداکننده T و روغن تلگرافیک است.

این روغن‌ ها در بسیاری از بخش‌ های صنعت (صنعت سبک، فلزکاری و غیره)، عمدتاً برای روان کاری در موتور های کم قدرت و دستگاه‌ های هیدرولیکی ماشین‌آلات فلز کاری استفاده می‌ شود. روغن ‌های صنعتی سنگین با دمای روان ‌شدن ۱۰-۳۰ سانتي استوك در دمای ۱۰۰ درجه سانتی ‌گراد و دمای روان ‌شدن نسبتاً بالا، برای روان کاری تجهیزات صنعتی با سرعت کم و تحت بار های سنگین مورد استفاده قرار می‌ گیرند. به عنوان مثال، ماشین ‌آلات مربوط به کوره و پرس و چرخ‌دنده ‌ها.

انواع روغن صنعتی

علاوه بر سه گروه ذکر شده در بالا، روغن‌ صنعتی همچنین شامل روغن‌ های ابزار، با گرانروی نسبتاً بالا (۱۰-۲۰ سانتي استوك در ۵۰ درجه سانتی‌ گراد) و دمای روان ‌شدن پایین (تا ۷۰- درجه سانتی‌ گراد) برای آزمایش و اندازه‌گیری دستگاه ‌های روان کاری می‌ باشد.

روغن‌ ساعت با گرانروی ۲۰-۳۰ سانتي استوك در دمای ۵۰ درجه سانتی ‌گراد و دمای روان ‌شدن پایین تا ۲۰- درجه سانتی ‌گراد؛ روغن توربین با گرانروی ۲۰-۵۰ سانتي استوك در دمای ۵۰ درجه سانتی ‌گراد و دمای روان ‌شدن پایین تا ۱۵- درجه سانتی‌ گراد و همچنین دارای خواص آنتی اکسید کننده و حلال پذیری خوب برای روان کاری بلبرینگ و قطعات جانبی در توربین‌ های آب و بخار با گردش روغن در آن‌ ها است.

بررسی بیشتر

روغن‌های کمپرسور داری ثبات بالا، نقطه‌ی فلاش بالا (۲۱۰ تا ۲۷۰ درجه سانتی‌گراد) و گرانروی بالا (۱۰-۲۰ سانتی استوك در دمای ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد) هستند، و برای روان کاری کمپرسور های رفت و برگشتی و دوار و دمنده استفاده می‌ شوند.

آخرین گروه شامل روغن یخچال برای روان کاری کمپرسور ها در ماشین ‌آلات سردخانه ‌ها است: KhA (frigus)، برای کمپرسور های آمونیاک و دی ‌اکسید کربن و KhF-12 (نقطه ذوب ۴۰- درجه سانتی‌گراد) و KhF-22 (نقطه ذوب ۶۰- درجه سانتی‌گراد) برای کمپرسور های فرون.

روغن هیدرولیک یک گروه خاص از روغن‌ صنعتی است. آن‌ها به عنوان یک مایع در دستگاه‌ های مختلف هیدرولیکی مانند دستگاه ‌های ترمز خودرو ها و در هیدرولیک درایو های ماشین‌ آلات استفاده می‌ شوند و همه آن ‌ها دارای دمای روان ‌شدن پایین (تا ۷۰- درجه سانتی‌گراد)، درجه خلوص بالا و ثبات اکسیداسیون هستند.

بازرگانی روغن صنعتی فیداراویل یکی از توزیع کنندگان معتبر و بزرگ در زمینه فروش روغن صنعتی در برند های مختلف بهران از جمله بهران هیدرولیک,بهران حرارت,بهران آذرخش,بهران بردبار و انواع گریس به ویژه گریس نسوز و … می باشد.

شرکت فیدار گستر خدمات متفاتی همانند انواع زنجیر صنعتی و انواع بلبرینگ را به شما عرضه میکند,شما می توانید در صورت تمایل از سایت این شرکت بازدید کنید.

حتما بخوانید  روانکارهای صنعتی