روغن صنعتی و مزایای استفاده از آن
روغن صنعتی و مزایای استفاده از آن
آگوست 18, 2018
پرمصرف ترین روغن های صنعتی
پرمصرف ترین روغن های صنعتی
آگوست 20, 2018
روغن صنعتی و خصوصیات آن
Spread the love

روغن صنعتی و خصوصیات آن

روغن صنعتی و خصوصیات آن را در فیداراویل مشاهده کنید ما همواره در راستای رضایت مندی شما عزیزان در تلاشیم امیدوارم مثمرثمر واقع شویم.

روغن صنعتی و خصوصیات آن چیست؟

امروزه روغن های زیادی در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد که انواع مختلف آن دارای کاربرد های متنوعی است و به این نوع از روغن ها، روغن صنعتی اطلاق می شود. روغنهای صنعتی به مجموعه ای از روانکارها گفته می شود که دارای محصولات مختلفی نیز می باشد. این روغن ها در اصل به تمامی روغن هایی گفته می شود که در صنعت از آن ها استفاده می شود.

این نوع از روغن ها دارای خاصیت های شیمیایی و فیزیکی خاصی هستند و هر یک از آن ها نیز بر اساس خواص شان دارای کاربردهای مختلف و خاصی می باشند.

در این مقاله قصد داریم تا در مورد این نوع از روغن ها اطلاعاتی را برای شما ارائه کنیم و ویژگی های آن ها را برای شما بیان کنیم.

انواع کاربردهای روغن های صنعتی در صنایع مختلف

روغن های صنعتی به علت خاصیت های مختلفی که دارند در صنایع در قسمت های مختلفی به کار می روند. از کاربردهای روغن صنعتی می توان به استفاده در عملیات های برشکاری و تراشکاری و در برخی از صنایع برای حفاظت از قطعاتی که در ممکن است در معرض حرارت یا سایش آسیب ببینند، روانکاری تجهیزات خاص، انتقال نیرو از قسمتی به قسمت دیگری در موتور ها، انتقال حرارت از قطعات به محیط و کاهش دمای آنها، عملیات های حرارتی و … اشاره کرد.

استفاده روغن صنعتی در صنایع و قسمت های بالا بسیار مهم و حیاتی می باشد و نبود و یا عدم استفاده از این نوع از روغن ها می تواند آسیب های جبران ناپذیری را به این قسمت ها وارد آورد.
روغن صنعتی و خصوصیات آن

روغن صنعتی و مواد تشکیل دهنده آن

تمامی انواع روغن های صنعتی بر پایه و اساس دو ماده اصلی تهیه و تولید می شوند. یکی از این دو ماده اصلی روغن پایه می باشد. روغن پایه ماده اصلی این نوع از روغن ها است و از پالایش مستقیم نفت خام بدست می آید.

قسمت دوم تشکیل دهنده روغن های صنعتی را نیز مواد افزودنی تشکیل می دهند. این مواد افزودنی به روغن های پایه و اصلی اضافه می شود و هدف استفاده از آن نیز بدست آوردن روغن های صنعتی و یا گریس نسور با خاصیت های فیزیکی و شیمیایی مورد نیاز در بازار است.

روغن صنعتی و خصوصیات آن
مرحله های تهیه روغن های صنعتی

تهیه روغن های صنعتی دارای مراحل مختلفی است که در هر یک از این مراحل کارهای مختلفی نیز بر روی این محصول انجام و در آخر آماده ارائه به صنعت و بازار می شود. در این قسمت این مراحل را برای شما بیان می کنیم.

مرحله اول تولید روغن های صنعتی تقطیر نفت خام استخراج شده است. در این قسمت نفت خام دو بار یک بار در جو و بار دیگر نیز در خلا تقطیر می شوند تا در پایان این دو مرحله مایعی با دمای اشتعال و گرانروی ثابت حاصل شود.

در مرحله دوم پروپان را به عنوان حلال به ماده بدست آمده از مرحله قبل اضافه می کنند و این کار موجب به وجود آمدن ته مانده برج تقطیر خواهد شد.

در مرحله سوم نیز به اصطلاح ترکیبات نامطلوب آروماتیکی با استفاده از روش های شیمیایی خاصی از اصل مواد جدا می شوند.

مرحله چهارم نیز بدین گونه است که در آن پارافین های سنگین جامد را با روش های چون انحلال و فیلتراسیون از ماده اصلی جدا و خارج می کنند.

در مرحله پنجم و آخر نیز مواد افزودنی مورد نیاز برای تبدیل روغن به روغن صنعتی مورد نیاز به روغن پایه اضافه می شود و در پایان این قسمت روغن صنعتی مورد نیاز بدست آمده است.

روغن صنعتی و خصوصیات آن
ویژگی های روغن صنعتی خوب چیست

روغن های صنعتی خوب دارای ویژگی های بسیار زیادی است که این ویژگی ها در صنایع بسیار کاربردی و مهم می باشند. از ویژگی های خوب روغن صنعتی می توان به جلوگیری از تنش و ضربه در ابزار آلات، سهولت حرکت قطعات در خودروها و ماشین آلات، کاهش اصطکاک قطعات درگیر کار، محافظت از قطعات در برابر خوردگی، سایش و زنگ زدگی و افزایش طول عمر این وسایل، انتقال قدرت هیدرولیک، کاهش مصرف انرژی در صنایع مختلف و … اشاره کرد.
روغن های صنعتی استاندارد باید داری خواص ماندگاری و کیفیت بسیار مناسبی باشد که بتوان با خیال راحت از آن ها در صنایع مختلف اشاره کرد.

یکی ز انواع روغن موتور ها بهران هیدرولیک و بهران هیدرولیک h68  است که کاربرد های زیادی دارد

روغن موتور:

روغن های صنعتی برای سلامت موتور بسیار ضروری است زیرا با قدرت روانکاری که دارد می تواند کارکرد موتور راحت تر کند
اما امروز شاهد هستیم که روغن‌موتور های زیادی تولید و به بازار ها عرضه می شود باید به یاد داشته باشیم خصوصیات یک موتور بر روی انواع مختلف موتور ها تاثیر متفاوتی دارد.
پس از آن روغن موتوری را خریداری کنیم که با موتور هایمان سازگاری لازم را داشته باشد
روغن موتور ها همان طور که می دانید فرمولاسیون پیچیده ای دارند و خاصیت شیمیایی و فیزیکی زیادی برخوردار هستند
همچنین کاربرد روغن موتور ها را خواص و ویژگی آنها مشخص می کند پس برای شناخت روغن موتور و این که آیا سازگاری لازم را برای موتور فراهم می‌کند یا خیر را می‌توانیم باشه شناخت ویژگی ها و خصوصیات آن متوجه شویم.

روغن موتور در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و معادن و غیره استفاده می کنند البته در کمپرسور هوا و هیدرولیک نیز کارایی دارد
دلایلی که وجود روغن موتور و استفاده آن را ضروری می‌کند این است که روغن موتورها به هیچ عنوان کف نمی کنند و سابیده نمیشوند این دو ویژگی جزء اصلی ترین ویژگی های روغن موتور ها هستند
روغن موتور در از نفت خام تولید می شود که فرآیند پیچیده و خواصی دارد زیرا چندین مرحله صورت می گیرد تا تا روغن تولید شود این مراحل با تقطیر شروع می شود و بعد از اینکه ته مانده آسفالتی را به کمک برج تقطیر جدا کردند با جداسازی پارافین پایان می گیرد البته چندین مراحل دیگر نیز طی می‌شود که بستگی به شرایط تولید روغن دارد.

فیدار اویل:

بازرگانی روغن صنعتی فیدار اویل دارای محصولات روغن بهران از جمله روغن بهران حرارت، روغن بهران بردبار، روغن بهران آذرخش می باشد که می توانید تمامی آن ها را از صفحه محصولات ما مشاهده کنید علاوه بر آن در سایت فیدار گستر از انواع برند های بلبرینگ های ما دیدن کنید.

 

حتما بخوانید  خواص روغن صنعتی در صنایع مختلف