دانستنی های روغن صنعتی و گریس, گریس صنعتی چیست

گریس پایه مس

گریس پایه مس

گریس پایه مس چیست؟

این بخش از مجموعه فروشگاهی فیدار اویل قصد بر این داریم تا شما را با انواع گریس پایه مس آشنا سازیم. برای درک درست از مفاهیم، کاربرد، مزایا گریس با پایه مس، ما را تا انتهای این مقاله همراهی نمایید.

با گسترش علم و دانش در صنعت امروزی و تولید روز افزون ابزارآلات صنعتی و غیر صنعتی، نحوه ی مراقبت و نگهداری صحیح قطعات پر هزینه و کم یاب به عنوان یک رویداد مهم قلمداد می شود و از آنجایی که کشور ما تحریم است، بسیاری از قطعات در ایران ساخته نمی شود و مجبور به خرید آن با قیمت بیشتر می باشیم.

از همین رو، این مسئله را می توان به عنوان یک مسئله جدی برای صنعتگران ایرانی دانست؛ چرا که در صورت خرابی، امکان تهیه مجدد این قطعات علاوه بر هزینه دوباره، بسیار پر دردسر و مشکل ساز خواهد بود. بنابر این حفاظت از دستگاه ها و ماشین آلات صنعتی به عنوان شرطی مهم و حیاتی دانسته و امکان ادامه دادن و ماندگاری صنعتگران را در عرصه های صنعتی ضمانت می کند. در نتیجه شما می توانید از گریس ها به عنوان روانکارهای عالی جهت آب بندی و پاکسازی تجهیزات و قطعات مختلف استفاده کنید.

گریس صنعتی را می توانیم برای مصارف عمومی استفاده کنیم؛ یعنی گریس هم برای مصارف صنعتی و هم خانگی کاربرد دارد. فرق گریس با روغن در این است که وظیفه ی خنک کنندگی فقط توسط روغن های صنعتی اعمال می شود و از گریس پایه مس اغلب برای نشتی گیری و روانکاری استفاده می شود.

امکان روانکاری مداوم و مکرر در گریس وجود ندارد، ولی با این حال هزینه روانکاری با آن ها بسیار مناسب تر از روغن است. به طوریکه که از گریس هایی نظیر گریس مولیکوت hsc plus به عنوان روانکار کم هزینه و مقرون به صرفه استفاده می شود.

آب نیز به عنوان بهترین پاک کننده شناخته می شود، اما در مواجهه با صنعت به هیچ وجه گزینه ی مناسبی برای پاک سازی نخواهد بود؛ چرا که آب می تواند زنگ زدگی و اکسایش در ابزارآلات را به وجود آورد. همین عامل صنعتگران را برای چاره اندیشی فراخواند تا اینکه انواع روانکارهای صنعتی شامل روغن و گریس صنعتی به روی کار آورده شدند که هر کدام را برای مصارف خاص قابل استفاده هستند.

همانطور که تا به اینجا گفته شد، روانکار ها برای حرکت روان و بی سر و صدا، پاکسازی قطعات بسیار حائز اهمیت می باشند و از آنجایی که قطعات و تجهیزات در معرض اکسایش و گرد و غبار قرار دارند، استفاده از گریس نسوز برای پاکسازی قطعات فلزی یا ابزار آلات صنعتی بسیار عالی است.

گریس با پایه مس یکی از انواع گوناگون گریس های صنعتی بوده که در این محتوا قرار است، در رابطه با آن اطلاعاتی دقیق و کارشناسی شده ای را ارائه نماییم تا این ماده ی صنعتی را به خوبی شناسایی کنید و از مزایا و معایب گریس پایه مس با خبر شوید، از همین رو بهتر است این مقاله را تا پایان مطالعه کرده و قبل از اقدام به خرید گریس نسوز، کامل با این گریس آشنا شوید.

نحوه تولید گریس با پایه مس:

در صنعت از گریس با پایه مس با نام های گریس رسانا، گریس پایه فلزی و گریس هادی هم یاد می شود که به عنوان پر کاربردترین گریس های صنعتی در مواردی ویژه و برای کاربردهای خاص استفاده می شود.

حال در این بخش می خواهیم با نحوه تولید گریس پایه مس، آشنایی پیدا کنیم. گریس ها عموماً از دستور ساخت یکسانی پیروی می کنند که در آخر بسته به نوع کاربرد و انتظاری که از آن ها داریم مواد افزودنی لازم به آن ها اضافه می گردد. سه پارامتر اصلی (روغن پایه)، (غلظت دهنده ها) و (مواد افزودنی) برای تولید انواع گریس ضروری است و مقدار این گونه مواد در گریس های مختلف عملکرد متفاوتی را ایفا خواهند کرد که در زیر توضیحات از این سه پارامتر را مشاهده می کنید:

 • روغن پایه چیست؟ از مهم ترین مولفه تولید گریس بوده که نود درصد حجم گریس را در بر می گیرد. روغن های پایه ای در ساخت گریس ها استفاده می شوند، معمولاً پایه معدنی یا صنعتی دارند که هر کدام از نفت خام نشات گرفته اند و منشا اصلی تولید روغن پایه در انواع گریس، همان نفت خام می باشد.
 • غلظت دهنده مواد دیگری است که جهت ساخت گریس نقش دارد. این مواد با نام صابون های فلزی نیز شناخته می شوند و به طور معمول از غلظت دهنده ها برای شکل دهی گریس استفاده می شوند که جامد یا مایع بودن آن را تعیین می کنند.
 • همچنین در کنار غلیظ کننده ها از موادی چون افزاینده ها برای تولید گریس به کار برده می شود و مقدار و نوع آن با توجه به کاربرد گریس فرق می کند. مثلا بر اساس نوع دستگاه صنعتی از افزودنی های مختلف ضد آب، ضد اکسایش و غیره به کار می رود. در واقع شاخصه تعیین کارایی هر گریس مواد افزاینده آن است.

حال با فرمول ساخت گریس آشنا شدید و دانستید که ترکیب این سه فاکتور در تمام گریس ها یکسان بوده و گریس پایه مس نیز از این قاعده مستثنی نیست،

گریس پایه مس چگونه و در چه شرایطی تولید می شود؟ برای پاسخ به این سئوال باید بگوییم ساخت گریس با پایه مس همانند دیگر گریس ها از روغن پایه نفتی به همراه غلیظ کننده هایی رسانای برق و الکتریسیته و دیگر مواد افزاینده خاص تولید خواهند شد.

پس بدون شک اجزای تشکیل دهنده گریس پایه مسی شامل سه دسته ی روغن پایه صنعتی، مواد افزاینده و مس که به عنوان ماده ی غلیظ کننده می باشند، اما گاهاً از برخی توده های روانکاری اعم از گرافیت و آلومینیوم، برای غلظت دهی به گریس پایه مس استفاده می شود که در این صورت به آن مس گرافیت می گویند.

گریس پایه مسی متشکل از دسته های مختلفی است که بسته به نوع استفاده در صنعت و کاربردی که دارند، در صنایع مخصوص مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

نحوه ی عملکرد گریس پایه مسی

طیف گسترده ای از صنایع مختلف را کاربرد گریس پایه مسی تشکیل داده که به دلیل کاربرد های خاص آن، در صنعت دارای خواهان زیادی است که به عنوان مثال از این روان کننده های مس در موارد زیر قابل استفاده هستند:

 • الکترونیک
 • صنایع غذایی
 • صنایع فولاد
 • صنایع خودرو سازی
 • پتروشیمی

و هزاران صنایع گوناگون دیگر خواستار مصرف گریس پایه مس هستند. گریس ها برای برخی از تجهیزات صنعتی که امکان روانکاری قطعات صنعتی در آن دشوار است می تواند گزینه ی بسیار مناسبی باشد. در واقع هنگام استفاده از گریس مسی تجهیزات فلزی شما را از ساییدگی، خوردگی، فرسودگی نجات خواهد داد.

عملکرد ویژه انواع گریس در شرایط دمایی مختلف باعث شده تا از این روان کننده مس برای مصارف همگانی استفاده نمایند. پس عملکرد گریس پایه مس به گونه ای است که در درجه حرارت های بسیار بالا کارایی فوق العاده ای از خود نشان می دهد، به طوریکه باعث افزایش عمر دستگاه و قطعات صنعتی می شود.

اما سوالی که در این بخش مطرح خواهیم کرد این است که چه چیزی موجب هدایت الکتریکی گریس پایه مس می شود؟ خمیر یا به تعبیری دیگر پاستای مس که از غلظت دهنده ها و فلزات ساخته شده است و باعث ایجاد هدایت الکتریکی شده تا به گریس اجازه دهد که قدرت سایش را کم و به آرامی تبخیر شود.

کاهش لرزش و سر و صدا در ابزارآلات صنعتی ازمزیت کاربرد این گریس است که در ادامه هر آنچه را که در رابطه با مزایای این گریس صنعتی نیاز است را بیان خواهیم کرد تا به طور کامل با کاربرد های این روان کننده صنعتی آشنا شوید.

معرفی گریس مولیکوت پایه مس

گریس مولیکوت پایه مس از بهترین گریس ها است که بعنوان عاملی مناسب برای جلوگیری از خوردگی و سایش قطعات صنعتی استفاده می شود. گریس های این شرکت به بهترین نحو ممکن سبب کاهش سر و صدا، بالا رفتن عملکرد دستگاه صنعتی می شود.

اولین نکته ی که از اهمیت فراوانی در استفاده از گریس ها برخوردار است این است که این ماده ی صنعتی مصرف کمتری نسبت به روغن دارد و یعنی تعداد دفعاتی که از گریس ها استفاده می کنیم نیز از سایر روانکار ها کمتر بوده و همین امر باعث کاهش تعمیرات دستگاه ها و صرفه جویی در هزینه ها شده است.

این عامل به خوبی در رابطه با گریس پایه مس مشهود بوده و از طرفی دیگر قیمت های مقرون به صرفه این نوع گریس نسبت به سایر گریس ها خود گواه این مطلب است که استفاده از این روانکار های صنعتی تا چه حد کم هزینه تر، پر کاربردی و اقتصادی تر می باشد.

نشتی گیری قطعات و تجهیزات صنعتی در درجه دما های بسیار بالا به عنوان یکی از عامیانه ترین کاربرد های گریس با پایه مس در بین تمامی گریس ها شناخته می شود، همین امر حتی به وسیله ی بسیاری از روغن های صنعتی ممکن نیست اما در گریس پایه مس این قدرت روانکاری چندین برابر دیگر گریس ها است به طوریکه به خوبی توانسته این وظیفه را بر عهده بگیرد.

به طور اختصاصی تر از مزیت های اصلی گریس مولیکوت پایه مس، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • جداسازی آسان ترکیبات
 • ساده بودن مونتاژ و نصب
 • چسبندگی بالا
 • افزایش ظرفیت تحمل بار
 • کارایی فوق العاده در دما های بالا
 • و….

همان طور که پیش تر اشاره شد قدرت چسبندگی در روان کننده مس بسیار بالا است، این گریس ها در تحمل بار نیرو های گریز از مرکز ظرفیت فوق العاده زیادی دارد.

صنایع بخصوصی که سایش و خوردگی بین قطعات نباید در آن وجود داشته باشد مثل صنعت خودروسازی و اتومبیل رانی که به دلیل کارکرد با سرعت و دمای بالا از این روانکار صنعتی خیلی استفاده می شود.

به هر حال هر دستگاه صنعتی از این روانکار ها به علت مقاومت بالا در مقابله با زنگ زدگی، مانع اکسایش و رسوب ماده استفاده می کنند که در نهایت تاثیر زیادی بر افزایش ماندگاری ابزارآلات شما می گذارد.

گریس مسی توسط برند های مختلف گوناگونی تولید می شود که شرکت های گوناگونی نظیر مولیکوت، بهران و اس کا اف نیز برند های با اعتباری هستند که گریس های آن در مجموعه بزرگ فیدار اویل با مشخصات جامع موجود می باشند.

بهتر است قبل از ثبت سفارش گریس پایه مس، انتظارات خود از گریس را مشخص نمایید و بعد از تحقیقات لازم از نمایندگی یا مراکز معتبر محصولی با ویژگی های مد نظر شما را به شرط ضمانت اصالت کالا خریداری نمایید

اینگونه بگوییم که برای خرید روانکار، ابتدا به بروشور فروش آن دقت کنید سپس اقدام به خرید نمایید. در طول این مقاله بار ها اشاره کردیم که استفاده از گریس پایه مس منسوب به صنایعی خاصی نبوده، یعنی هر صنعتی که به نحوی نیاز به انتقال جریان الکتریسیته داشته و لازم است که روانکار مناسبی جهت ارائه ی این خدمت باشد استفاده می شود.

در صنعت تحریر و کمک گرفتن از آن در دستگاه های کپی جزء ساده ترین کاربرد این گریس ها است که در کاربرد های پیچیده تر می توانیم در صنعت پتروشیمی و فولاد از استفاده کنیم. 

اطلاعات تکمیلی از گریس پایه مسی

در رابطه با خرید و فروش گریس پایه مس لازم است بدانید که قیمت اینگونه روانکار ها بسته مواد افزاینده ای در ادامه به آن ها اشاره می کنیم خواهیم داشت، پس کیفیت و مقدار استفاده از این مواد تعیین کننده آن است که گریس با چه قیمتی به فروش برسد.

افزاینده ها و کاربرد آن ها در گریس:

 • مواد افزاینده ی ضد زنگ در گریس پایه مس باعث عدم زنگ زدگی آن می شود، با دارا بودن این خاصیت عمر استفاده از گریس به شدت افزایش می یابد.
 • مواد بازدارنده اکسیداسیون از جمله مواد مهمی است که بایستی در اکثر گریس ها به کار برده شوند تا بازدهی را بالا ببرند، پس این نوع مواد از اکسایش قطعات جلوگیری می کند.
 • ضد آب بودن از مهم ترین عواملی است که گریس با پایه مس باید داشته باشد، به علت کاربرد افزاینده های ضد آب این گریس کارایی زیادی در صنعت خواهد داشت.
 • در برخورد قطعات فلزی به یکدیگر برای این که قطعات دچار ساییدگی و خوردگی نشوند یک نوع ماده ای مهم به آن اضافه می کنیم که اگر از آن استفاده کنید مانع از خوردگی و سایش می شود، گریس پایه مس ماده ای به علت داشتن مواد بازدارنده خوردگی برای جلوگیری از ساییدگی و سر و صدای کاربردی است.
 • برای همگن کردن مواد از مواد پایدار کننده در گریس استفاده می شود تا به آن شکلی همگن و صاف دهند، این مواد را به خوبی با هم ترکیب شده در واقع عملکرد این مواد مثل یک پودر فیکس بوده که روکاری گریس را بر عهده دارند.

بار ها گفتیم که گریس پایه مس در صنایع مختلف کاربرد های متفاوتی دارد که این تفاوت بر اساس مواد افزاینده ای که در گریس وجود داشته تعیین می شود، پس برندی که گریس را از خریداری می کنید مهم است و باید توجه داشته باشید که گریس پایه دارای قیمت های مناسب و اقتصادی است.

همچنین کاربرد این گریس ها بسیار مقرون به صرفه تر و کم هزینه تر از سایر روانکار های صنعتی بوده که در این مقاله دانستیم که ویژگی های مفید و کاربردی آن چه می باشد.

در این بخش های پایانی یادآوری کنیم که گریس پایه مسی یکی از پر کاربرد ترین گریس های صنعتی است که مختص به صنعت و یا حرفه ی خاصی نبوده و هر جا که نیاز به یک روانکار برای انتقال جریان الکتریسیته باشد، این گریس می تواند انتخابی ارزان و مناسب باشد.

امید است که این محتوا جهت معرفی گریس مسی حق مطلب را ادا کرده و برایتان مثمر ثمر واقع شده باشد تا در جهت خریدی مناسب و اقتصادی کمک یار خوبی باشد. 

درباره شرکت فیدار گستر اطلس پارس

شما عزیزان می توانید برای اطلاع از انواع گریس، روغن صنعتی با برند های نظیر mobil، fuchs و غیره نسبت به خرید این محصولات نیز از مجموعه ما نیز اقدام نمایید، همچنین در صورت درخواست استعلام قیمت و سوالات تخصصی تر می توانید از طریق پشتیبانی 24 ساعته ما تماس بگیرید.

مصرف کنندگان می توانند محصولات صنعتی دیگری را همچون: انواع زنجیر صنعتی، کوپلینگ HRC و انواع یاتاقان صنعتی را از وب سایت های فیدارگستر ما خریداری نمایند. از نگاه و لطف شما نهایت سپاس و تشکر را داریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *