روغن صنعتی شل

روغن ترانسفورماتور شل چیست؟

روغن ترانسفورماتور شل چیست؟

روغن ترانسفورماتور شل چیست؟ چه کارایی دارد؟

روغن های صنعتی در صنایع نقش مهمی را ایفا میکنند و ماشین آلات بدون آنها در کارهایشان وقفه خواهد افتاد. یکی از این محصولات، روغن ترانسفورماتور شل می باشد که ما در این مقاله میخواهیم بگوییم روغن ترانسفورماتور شل چیست؟ کاربرد و عملکرد آن را توضیح دهیم. تا اگر قصد خرید روغن شل را داشتید، مطمئن شوید که روغن خریداری شده کارایی لازم برای کاهش اصطکاک قطعات، کم کردن ساییدگی، محافظت از قطعات ماشین آلات و تجهیزات صنعتی و مکانیکی را دارد.

در ترانسفورماتورهای پر از روغن، قطعات حساسی وجود دارد که از طریق القای الکترومغناطیسی، انرژی الکتریکی را بین چند سیم پیچ انتقال میدهد. حال روغن ترانسفورماتور شل چیست؟ روغن ترانس شل یک روانکار با پایداری دمای بالا است که به عنوان عایق الکتریکی هم استفاده می شود.

در واقع در ترانسفورماتور، لامپ فلورسنت، خازن های ولتاژ بالا، سوئیچ ها و غیره وجود دارد. برای جلوگیری از اشتعال و یا اکسیداسیون، بهتر است از روغن ترانسفورماتور شل جهت حفاظت از هسته و سیم پیچ ها استفاده کنید.

دستگاه ترانسفورماتور یک محفظه محکم و فلزی است که با استفاده از روغن ترانسفورماتور شل، توانایی کم و زیاد کردن جریان را داشته و برای انتقال توان از مداری به مدار دیگر می باشد.

روغن پایه در انواع روغن ترانسفورماتور

انواع روغن ترانسفورماتور برق معروف به روغن هایی با دما بالا، دی الکتریک بالا و پایداری حرارتی و شیمیایی هستند. از آنجایی که روغن ترانس همانند عایق الکتریکی عمل می کند و روغن های عایق در ترانسفورماتور مبتنی بر پارافین و نفتنیک هستند.

پس انواع روغن ترانسفورماتور عبارتند از:

  1. روغن پایه پارافین: این روغن های در دسترس، جایگزین مناسبی برای روغن های نفتنیک است؛ زیرا برای خنک کنندگی بهتر نیاز به ویسکوزیته پایین یا نقطه اشتعال پایین داریم.
  2. روغن پایه نفت: این روغن نسبت به روغن های پارافینی راحت تر اکسید می شود. ولی لجن محلولی که تولید شده در ته ترانسفورماتور رسوب ایجاد نمیکند. از این رو مانعی برای سیستم خنک کننده ترانسفورماتور نمی باشد.

برای مقایسه این رو روغن باید بگوییم که هنگام اکسیداسیون، روغن پایه نفت به صورت محلول بوده و در ته مخزن رسوب نمی کند ولی روغن پایه پارافین، نامحلول است و در ته مخزن رسوب میکند که باعث انسداد سیستم خنک کننده می شود. با این حال میزان اکسیداسیون در نوع پارافین کمتر از نوعی نفتی است.

روغن ترانس از مواد پایه روغن معدنی و مواد افزودنی مخصوص هم ساخته می شود تا با عملکرد مناسب، مانع اکسیژن اتمسفر و سلولز شود. روغن های معدنی در ترانسفورماتور تاثیرات زیادی می گذارد ولی معایبی مثل نقطه اشتعال نسبتاً کم را هم دارد که در صورت نشت، باعث آتش سوزی می شود.

معمولا روغن ترانس در دمای مابین 250 تا 300 درجه به جوش می آید و پس از تصفیه یک محصول خالص با هیدروکربن های مایع می باشد. برای مثال روغن صنعتی Shell Heat transfer Oil S2 در حجم های مختلف نظیر بشکه و سطل ارائه می گردد.

نقش روغن در ترانسفورماتور

نقش روغن در ترانسفورماتور

روغن ترانسفورماتور شل چیست؟ این روغن چه وظیفه ای در دستگاه ترانس دارد؟ روغن ترانس شل دارای نقطه اشتعال بالا، انتقال حرارت خوب و مقاومت بالا است. روغن ترانس از اجزای جدانشدنی ترانسفورماتور برق است که در صنایع برق از آن استفاده می کنند. نقش روغن در ترانسفورماتور به این صورت است که برای خنک سازی و عایق بندی از روغن ترانس شل استفاده می شود.

برای بالا بردن دوام این روغن ها، تصفیه فیزیکی و شیمیایی روی آن انجام می گیرد که در زیر معرفی می کنیم:

  • روش تصفیه فیزیکی: روغن ترانس در مدار بسته قرار گرفته و از طریق پمپ گرم شده و در آخر جهت جذب ذرات، از فیلتر عبور می کند.
  • روش تصفیه شیمیایی: با عبور از خاک رنگبر و اعمال روش فیزیکی، تصفیه کامل می گردد.

روغن ترانسفورماتور برق یک سیال عایق است که تمایل زیادی به اکسیداسیون و تشکیل لجن دارد و وظیفه آن انتقال حرارت است. همچنین تعویض به موقع و شرایط نگهداری در حفاظت از روغن ترانسفورماتور نیز مهم است.

تست روغن ترانسفورماتور

برای اطمینان از خرید روغن اصل، می توانید تست روغن ترانسفورماتور را انجام دهید. این روغن ها طبق استانداردهای بین المللی توسط ASTM ساخته شده است و برای اطمینان می توانید از طریق روش های زیر اقدام نمایید.

با اندازه گیری ولتاژ خرابی و بررسی خصوصیات فیزیکی و شیمیایی روانکار در آزمایشگاه، می توانید تست روغن ترانسفورماتور، آزمون های تانژانت دلتا، ولتاژ شکست، کشش سطحی و غیره را در روغن انجام دهید. برای مثال تانژانت دلتا یکی نوع روش تست جهت اندازه گیری ضریب اتلاق دی الکتریک است.

بنابراین از همین طریق نسبت به سالم بودن روغن و نیز افزایش طول عمر ترانس، بدون جایگزین کردن اقدام نمایید. شرکت فیدار اویل به عنوان یک فروشگاه انلاین و حضوری یک مرجع انلاین برای خرید روغن شل اصل میباشد که بهترین خدمات و محصولات کیفیت بالا را با بهترین قیمت ممکن را به شما ارائه می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *