دانستنی های روغن صنعتی و گریس, روغن صنعتی بهران

کاربرد روغن هیدرولیک

کاربرد روغن هیدرولیک

کاربرد روغن هیدرولیک در خودرو

آیا از کاربرد روغن هیدرولیک در صنایع مختلف امروزی اطلاعاتی دارید؟ جهت دریافت اطلاعات و کارایی روغن هیدرولیک با ما در این مقاله همراه باشید. روغن بهران هیدرولیک یکی از انواع روغن های صنعتی در صنایع مختلف می باشد که کاربرد های بسیار زیادی در تمامی رده های صنعتی و خودرو سازی دارد.

افزودنی های مورد استفاده در روغن های هیدرولیک از مواد مرغوب تهیه شده و مناسب سیستم های هیدرولیکی و همچنین دستگاه های گردشی و چرخشی می باشد.

روغن های صنعتی از روغن پایه نفتی و روغن پایه گیاهی تشکیل می شوند و در کل دو ماده اصلی زیر در ساختار آن دخالت دارد:

 • روغن پایه 
 • مواد افزودنی

روغن پایه معمولا از پالایش نفت خام به دست می آید و مواد افزودنی به روغن پایه اضافه می شود. با افزودن مواد افزاینده مخصوص، روغن نهایی کارایی بهتری پیدا کرده و در محافظت از تجهیزات عملکرد بهتری خواهند داشت.

کاربرد روغن هیدرولیک در خودرو شامل:

 • در بحث حرکت و چرخش فرمان خودرو
 • در بحث خودرو های سنگین مثل:
 1.  جرثقیل ها
 2.  پمپ ها
 3. جک ها

به غیر از سیستم های اشاره شده برای کاربرد روغن هیدرولیک در خودرو، از دیگر مواردی که برای به حرکت در آمدن آن به قدرت فراوانی نیاز است می توان به انواع دستگاه پرس های سبک و سنگین اشاره داشته باشیم.

مشخصات روغن هیدرولیک

کاربرد و مشخصات روغن هیدرولیک

همانطور که در جدول بالا انواع روغن هیدرولیک صنعتی را مشاهده می کنید، می توانید مشخصات روغن هیدرولیک بهران را برای کاربرد های گوناگون بسنجید.

روغن هیدرولیک صنعتی چیست؟ روغن هیدرولیک صنعتی در واقع نوعی سیال برای انتقال قدرت و ایجاد حرکت در سایر قطعات تجهیزات ماشینی می باشد. روغن هیدرولیک، در حالت کلی به دو دسته روغن هیدرولیک سنتتیک و روغن نفتی تقسیم بندی می شوند.

از آنجایی که این نوع از روغن صنعتی برای انجام هدف خود که جابجایی قدرت است، از دو عامل فشار و جریان استفاده می نماید. کاربرد روغن هیدرولیک مانند روغن ترمز می باشد و باعث روان تر شدن چرخش فرمان و انتقال قدرت به فرمان خودرو می گردد.

در سال 1856 مردم برای روانکاری چرخ های ارابه ها، از روغن های حیوانی مانند: نهنگ، گاو، خوک و … و روغن های گیاهی استفاده می کردند و آن زمان روغن صنعتی وجود نداشت. روغن هیدرولیک یکی از روغن هایی است که امروزه مردم برای روانکاری خودرو های خود استفاده می کنند که این روغن نقش روان کنندگی و واسطه انتقال قدرت را ایفا می کند.

مزایا روغن هیدرولیک

از مزایا روغن هیدرولیک می توان به پایداری حرارتی بسیار بالا و مطلوب، عاری از مواد افزودنی حاوی سرب، میزان اکسیداسیون بالا، برخورداری از مواد بسیار مرغوب به دلیل مقاومت در برابر سایش، خاصیت فیلتراسیون بالا، جداسازی بسیار عالی هوا از داخل روغن و انتشار آن به درون قطعات برای افزایش بازدهی، حفاظت کامل از قطعات و تجهیزات در برابر زنگ و عوامل مخرب، محافظت دستگاه در برابر مواد خورنده اشاره کرد.

تمامی موارد اشاره شده از مزایا روغن هیدرولیک به افزایش طول عمر تجهیزات کمک شایانی کرده و حفاظت مناسب را در برابر شرایط مخرب و هوای آلوده برای ما مهیا می کند.

از این رو روغن بهران هیدرولیک با دارا بودن مزایای بالا و قیمت مناسب، به مراتب ارزان تر از دیگر روغن های خارجی است و نیاز شما را برای ماندگاری بیشتر تجهیزات و کاهش تعمیرات و نگهداری آن ها بر طرف می کند.

روغن هیدرولیک صنعتی، نوعی سیال مایع است که با انتقال قدرت بالا باعث به حرکت در آوردن سایر قطعات ماشین آلات می شود از دو دسته روغن سنتتیک و دیگری روغن نفتی تشکیل شده اند.

کاربرد روغن هیدرولیک فقط برای حرکت و چرخش فرمان خودرو ها استفاده نمی شوند بلکه در جا های دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرند. مثلا برای روانکاری خودرو های سنگین این روغن در جرثقیل ها، پمپ ها و سایر موارد نیز بسیار کاربرد دارد.

همانطور که می دانید کاربرد روغن هیدرولیک با مقاومت برشی بالا و نقطه ریزش کم برای روانکاری قطعات صنعتی با خواص ضد سایش و ضد خورندگی است. این محصول فرمولاسیون بسیار خاصی دارد که باعث شده محصولات صنعتی کمتر دچار آسیب شوند و طول عمر بیشتری داشته باشند.

روغن های صنعتی و روانکار ها طرفداران بسیار زیادی دارند و در بسیاری از صنعت ها مورد استفاده قرار می گیرند زیرا تمامی صنعتگران و خریداران نیاز به یک محصول صنعتی دارند که از هزینه های اضافی جهت تعمیر و خرید دستگاه نو جلوگیری کنند.

همچنین این روغن ها نیز در برند های بسیار معتبر ایرانی و خارجی در بازار موجود می باشند. اما تهیه روغن صنعتی ایرانی به صرفه تر است و تفاوت چندانی با روغن های خارجی ندارد. در بین برند های ایرانی، شرکت بهران و پارس، بهترین روغن هیدرولیک را دارا می باشند.

بهترین روغن هیدرولیک صنعتی

بهترین روغن هیدرولیک صنعتی

بهترین روغن هیدرولیک صنعتی به روغن هایی می گویند که دارای خاصیت ضد اکسیداسیون، ویسکوزیته مناسب، تراکم پذیری خوب و ضریب اصطکاک پایین می باشد. 

تا به اینجا در مورد کاربرد روغن هیدرولیک دانستیم که به عنوان یک روانکار خوب از پایداری شیمیایی بالا برخوردار می باشد. مهمترین و کاربردی ترین موارد استفاده از این نوع روغن در خودرو های شخصی می باشد. بسیاری از افراد از خشک بودن فرمان خودرو خود شکایت دارند و در هنگام رانندگی تمرکز کافی ندارند. روغن هیدرولیک فرمان موجب حرکت smooth و بسیار راحت فرمان و دیگر قطعات می شود. 

کاربرد روغن هیدرولیک، علاوه بر خودرو های سبک در انواع جرثقیل های سبک و سنگین، جک ماشین های بزرگ، انواع زنجیر صنعتی، انواع یاتاقان ها، رولبرینگ ها و بلبرینگ ها نیز دیده می شود. در واقع روغن هیدرولیک صنعتی جزو یکی از بهترین روغن های صنعتی است که شرکت روغن صنعتی بهران آن را به بازار کشور ایران عرضه می کند. 

انواع روغن هیدرولیک بهران

روغن بهران هیدرولیک با توجه به ویژگی ها و قابلیت هایی که دارد، در دسته بندی های متنوعی تقسیم بندی می شود تا نیاز شما را بهتر برطرف کند. در واقع ویژگی هایی هر یک از انواع روغن هیدرولیک بهران، مختص به قطعه و تجهیزات صنعتی خاصی است که در ادامه آن ها را معرفی می کنیم.

نکات مهم از روغن های هیدرولیکی:

 1. Power steering fluid یک نوع مایع هیدرولیکی است.
 2. بیشتر روغن های معدنی یا مایعات سیلیکون هستند.
 3. در حالی که برخی از مایعات انتقال اتوماتیک از روغن پایه مصنوعی ساخته شده است.

تمامی این نوع روغن ها دارای استاندارد بین المللی هستند و مورد تایید سازمان های جهانی می باشند. از مهمترین انواع این دسته از روغن های صنعتی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • روغن هیدرولیک h

روغن هیدرولیک h، از ساده ترین انواع روغن هیدرولیک بهران است که دارای ویژگی محافظتی در برابر سایش و خورندگی تجهیزات و فلزات می باشد. عموم کاربرد روغن هیدرولیک h برای دستگاه پرس است که حفاظت کاملی را در برابر کار و شرایط محیطی مختلف ایجاد می کند.

 • بهران هیدرولیک hp

این دسته از روغن های بهران هیدرولیک hp برای تجهیزاتی است که با مواد نقره و برنز ساخته می شود. یعنی برای تجهیزات دارای رنگ، منعطف می باشد؛ زیرا فاقد فلز روی بوده و خاصیت Ashless ندارد و یا فاقد خاکستر است. از مزیت های عمده این دسته می توان به مقاومت آن در برابر سایش، ضد زنگ، پایداری بالا در برابر حرارت زیاد، جدا کردن آب از روغن و … اشاره کرد.

 • بهران هیدرولیک t

بهران هیدرولیک t، یکی از مرغوب ترین نوع روغن های هیدرولیکی بوده که شاخص گرانروی و یا غلظت بسیار بالایی دارد و برای محیط هایی با دما های مختلف و متغیر مورد استفاده قرار می گیرد. مواد استفاده شده در ساخت این نوع روغن از روغن پایه معدنی و افزودنی های ویژه است. از برترین ویژگی های روغن بهران هیدرولیک t، می توان به تغییرات پایین گرانروی با تغییرات بسیار بالای دما، جلوگیری از مصرف بیش از حد انرژی، جداسازی روغن از آب، رهاسازی هوا از روغن و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد.

 • بهران هیدرولیک ed

بهران هیدرولیک ed مختص قطعات و تجهیزات هیدرولیکی بوده که در مجاورت آب قرار داشته باشند؛ به عبارتی در معرض وجود رطوبت بالا و یا آب قرار دارند. زیرا این نوع روغن مقاومت خوبی در برابر آب دارد.

 • بهران هیدرولیک hfc

بهران هیدرولیک hfc بر مبنای آب و گلیکول ساخته شده و در برابر آتش و فضاهایی که احتراق زیاد باشد، مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع روغن بر اساس هفتمین گزارش لوکزامبورگ ساخته و تهیه شده است. موارد کاربرد این نوع روغن در صنایع فولادسازی و همچنین فضاهایی که فلزات مذاب تولید می کند، دیده می شود.

مجموعه عملکرد و کاربرد روغن هیدرولیک به عوامل زیر بستگی دارد:

 1. درجه حرارت عملکرد
 2. حداکثر مقدار جذب کنندگی رطوبت
 3. مقاومت در برابر اکسیده شدن
 4. مقاومت لایه های روغن
 5. گرانروی یا مقدار ویسکوزیته روغن
 6. نوع سیستم هیدرولیک
 7. عدد ph و خاصیت اسیدی روغن

در سیستم های هیدرولیک تجهیزات و ماشین آلات بخش مربوط به روغن های هیدرولیکی مورد اهمیت بوده است، پس در انتخاب روغن مناسب دقت نمایید.

علائم خرابی روغن هیدرولیک

انواع روغن هیدرولیک بهران جزء محصولات با کیفیت می باشند که این روانکار ها در مرحله ی اول دارای ویژگی‌ های عملکرد یکسانی می باشند. در قدم بعدی عملکرد مقاومت بیشتری از خود نشان می دهند و به کمک قطعات هیدرولیکی و مکانیکی می روند. این محصول صنعتی که با ویژگی‌ های آن تا به الان آشنا شده اید جزء محصولات پر فروش هستند که در فروشگاه فیدار اویل قرار گرفته است. اگر این محصولات را از مراکز معتبر تهیه نکرده باشید ممکن است محصول تاریخ انقضا گذشته یا تقلبی را خریده باشید.

از علائم خرابی روغن هیدرولیک می توان گفت در صورت برخورد روغن خراب با افراد، در معرض سوزش پوستی یا ضعف در دستان خود مواجه خواهید شد. همچنین موارد خونریزی روده، پنومونی یا مرگ و میر از طریق مصرف هیدرولیکی وجود دارد، اما در اثر استنشاق روانکار های هیدرولیک هیچ خطری جدی وجود ندارد.

آیا استفاده از زباله این روغن خطرناک است؟

 • هر روغن آلوده به زباله های خطرناک، ممکن است خود زباله های خطرناک باشد.
 • و اگر چنین باشد، باید تحت استانداردهای مدیریت زباله های خطرناک قرار گیرد.
 • هر دو روغن کاربردی و زباله روغن، نیاز به بازیافت یا دفع مناسب برای جلوگیری از ایجاد یک مشکل زیست محیطی دارند.

همان طور که می دانید فروشگاه سایت ما دارای محصولات پر فروش بسیار زیادی می باشد که شما می توانید برای خرید و فروش هر نوع مدل روغن صنعتی، اقدامات لازم را انجام دهید. همچنین برای خرید و فروش محصولاتی مثل روغن هیدرولیک بهران h68 و یا روغن هیدرولیک پارس بابک 68  می توانید با ما در تماس باشید. ما در سایت فیدار اویل همواره در تلاش هستیم تا با ارائه محصولات پر فروش و با کیفیت رضایت شما را به دست بیاوریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *