روغن هیدرولیک

روغن هیدرولیک خودرو

روغن هیدرولیک خودرو

بهترین برندهای روغن هیدرولیک خودرو چیست

در این مقاله قصد داریم تا اطلاعات کافی در مورد روغن هیدرولیک خودرو را برای شما شرح دهیم. روغن هیدرولیک بهران و پارس، دو برند ایرانی معتبر روغن هیدرولیک است که برای انتقال قدرت در ماشین آلات هیدرولیکی فوق العاده می باشد.

روغن هیدرولیک خودرو، نوعی روغن صنعتی رقیق است که در روانکاری وسایل نقلیه جهت کنترل فرمان خودرو مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر آن در دستگاه های صنعتی و کارگاهی جهت بازدهی قدرت بالا هم استفاده می شود. در واقع روغن های هیدرولیکی مانند یک مبدل انرژی عمل می کنند. این روغن ها می تواند انرژی چرخشی پمپ های هیدرولیک را به انرژی فشاری، کششی و غیره تبدیل نمایند.

روغن های هیدرولیک را می توانید برای قطعات دیگری چون پمپ ها استفاده کنید. این روغن ها طول عمر تجهیزات شما را تا چندین سال افزایش می دهد. همچنین بدون ایجاد زنگ زدگی و خوردگی در لوله های انتقال دهنده، سبب عملکرد بهتر دستگاه می شود. گاهی با یک بار استفاده از روغن در دستگاه، تا سالیان سال بدون تعویض، عملیات خود را مانند روز اول انجام می دهد ولی این امر پیشنهاد نمی شود و بایستی بعد از مدتی نشتی و سایر موارد را مورد بررسی قرار دهید.

از آنجایی که موتور و پمپ سیستم های هیدرولیکی گرمای زیادی تولید می کنند، بایستی این حرارت کنترل و یا به بیرون منتقل شود. در غیر اینصورت باعث آسیب رسانی به سایر قطعات ماشین آلات خواهید شد. یکی از روش هایی که در حفاظت از تجهیزاتی چون بیل مکانیکی، سیستم فرمان، سیستم انتقال قدرت خودرو و ترمز هیدرولیکی نقش مهمی دارد؛ استفاده از روغن هیدرولیک خودرو می باشد.

انواع روغن هیدرولیک

انواع روغن هیدرولیک متشکل از ترکیب روغن پایه و مواد افزودنی است که بسته به برند روغن به گرید های مختلفی دسته بندی می شود. بهترین روغن هیدرولیک خودرو در گرید های 46 و 68 هستند که بیشترین مصرف را در صنایع دارند.

روغن هیدرولیک بهران h68 و روغن هیدرولیک پارس بابک 68 دو مدل یکسان از انواع روغن هیدرولیک با دو برند مختلف است که برای خرید و یا در یا دریافت مشخصات هر یک از آن ها را می توانید در سایت فیدار اویل مشاهده نمایید. در بین برند های ایرانی از نظر سطح کیفی روغن بهران و یا پارس بی نظیر هستند و این اطمینان را به شما خواهیم داد که محصولات آن ها، کاملاً بی نقص و از نظر قیمتی مقرون به صرفه می باشد.

انواع روغن هیدرولیک بهران عبارتند از:

 • سری H
 • سری HFC
 • سری HFDU
 • سری HP
 • سری T
 • سری TX

روغن هیدرولیک خودرو در گرید های 5 ،10، 22، 32، 46، 68، 100، 150، 220 و 320 ارائه می شوند که برای به حرکت در آوردن خودرو های سبک، سنگین نظیر جرثقیل، جک و یا پمپ با قدرت زیاد استفاده می شود.

از آنجایی که با انواع روغن هیدرولیک آشنا شده اید، باید بدانید که برای همه ی ماشین آلات از یک روغن هیدرولیک خودرو استفاده نمی شود. بر اساس نوع و دستور العمل هایی که برای خودرو مشخص شده، می توانید از روغن مخصوص جهت روان و بهبود سرعت عمل اتوموبیل خود استفاده کنید.

علل نشتی روغن هیدرولیک فرمان

علل نشتی روغن هیدرولیک فرمان

سیالات در حال جریان یک مدار، همواره در معرض نشتی قرار دارند؛ مثلا خودرو های قدیمی و کارکرده ممکن است دچار نشتی روغن باشند. پس خودرو های دست دوم با کارکرد بالا، یکی از علل نشتی روغن هیدرولیک فرمان است.

کیفیت روغن و مواد اولیه در تهیه روغن هیدرولیک خودرو بسیار مهم است زیرا برای جلوگیری از خطرات نشتی روغن هیدرولیک بایستی قبل از استفاده به غلظت این مواد دقت ویژه داشته باشید. هر سیستم هیدرولیکی می تواند روغن را با غلظت مشخصی پمپاژ نماید. اگر روغن غلیظ تر یا رقیق تر انتخاب شود می تواند به پمپ های هیدرولیک آسیب وارد نماید.

از دیگر علل نشتی روغن هیدرولیک فرمان می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • ایرادات درزبند
 • بیش از حد سفت یا شل بودن اتصالات
 • ترک و شکستگی مخزن هیدرولیک، رابط و غیره
 • پوسیدگی ارینگ ها
 • آلودگی

کم بودن روغن هم می تواند از نشانه های نشتی در مخزن باشد که در این صورت تمامی بست ها و شلنگ های رابط را بررسی نموده و پس از آن به سراغ پمپ و شیر هیدرولیک فرمان بروید.

تعویض روغن هیدرولیک

استفاده از روغن هیدرولیک در سیستم فرمان هیدرولیکی، باعث آسودگی در حرکت چرخش فرمان می شود. پس با تعویض روغن هیدرولیک در زمان مشخص به کارایی خودروی خود اهمیت دهید.

در زمان تعویض روغن هیدرولیک خودرو، موتور اتوموبیل را خاموش نموده و آلودگی های مخزن را از بین ببرید و در همین حین، روغن قدیمی را تخلیه کنید. حال روغن جدید را طبق اندازه های درج شده درون مخزن بریزید، موتور را روشن کرده و حرکت فرمان را بررسی کنید.

نکته: در حین تخلیه روغن قدیمی با دستگاه پمپ وکیوم، بهتر است که در طی 4 مرحله انجام شود. هر بار مقدار روغن جدید را وارد مخزن کنید تا کارکرد خودرو به درستی صورت گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *