کاربرد گریس نسوز SKF
کاربرد گریس نسوز SKF در صنعت نساجی
مارس 13, 2020
مواد اولیه گریس نسوز
مواد اولیه گریس نسوز
مارس 18, 2020
مشخصات گریس نسوز

امروز می خواهیم شما را با مشخصات گریس نسوز و مولفه های تاثیرگذار بر روی این نوع گریس ها،که یکی از پرکاربرد ترین نوع روانکارهای صنعتی است آشنا کنیم.

مشخصات گریس نسوز و مواد تشکیل دهنده آن

همانطور که میدانید در صنعت یکی از پر کاربردترین محصولات روانکارها هستند روانکارها می‌توانند به صورت روغن صنعتی و یا گریس مورد استفاده قرار گیرند.روانکار ماده جامد نیمه جامد مایع و یا گاز که برای کاهش اصطکاک بین دو سطح در بین آنها قرار می‌گیرد.

وظایف روانکارها

روانکارها وظایفی دارند که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم
۱٫ انتقال قدرت هیدرولیک
۲٫جلوگیری از ضربات و تنش
۳٫جابجایی مواد آلوده کننده
۴٫آب بندی

گریس ها

گریس از کلمه لاتین کراسوس به معنی چربی گرفته شده است.گریس ها محصولات جامد و یا نیمه جامد هستند که از عامل سفت کننده در یک مایع روان کننده حاصل شده و معمولاً مواد افزودنی دیگری نیز به گریس اضافه می‌شود که خواص ویژه‌ای به هر گریس می‌دهد.

انواع گریس

گریس ها انواع مختلفی دارند و آنچه در گریس ها بر نوع کاربرد و مصرف آنها موثر است، پایه صابونی تشکیل دهنده گریس است.در گریس ها دو خاصیت پایداری حرارتی و پایداری در برابر آب اهمیت زیادی دارد.
گریس پایه لیتیوم پایداری حرارت بالایی دارد و همچنین در برابر آب نیز پایداری نسبتا خوبی دارد که این نوع گریس ها چون در برابر حرارت مقاوم هستند به آنها گریس نسوز گفته می شود.
در انواع گریس های نسوز مواد افزودنی دیگری نیز به نام بازدارنده اکسیداسیون جهت ممانعت از اکسید شدن اجزای تشکیل دهنده در دمای بالا اضافه می شود.گریس نسوز باید نقطه قطره شدن بالا را داشته باشد از گریس نسوز برای روانکاری بلبرینگ و یاتاقان در دمای بالا استفاده می شود.

انتخاب گریس نسوز

معیارهای متعددی برای انتخاب گریس نسوز باید مورد توجه قرار گیرد.برای انتخاب باید به مواردی چون نوع روغن پایه و شاخص ویسکوزیته آن ویسکوزیته گریز نوع ماده سفت کننده پایداری ترکیب مواد افزودنی و مشخصات آن دمای محیط کاری آلودگی هوا و میزان بار و فشار اعمال ای مورد توجه قرار گیرد.
در حالت کلی مشخصه‌های گرفته نشود باید به گونه‌ای باشد تا که بتواند در دمای بالا به صورت پایدار و یکپارچه عمل کند و افزایش دما سبب اختلال در کار روانکار نشود.

و در نهایت می توان گفت که پایداری حرارتی گریس های پایه لیتیومی بیشتر از گریس های پایه سدیمی است و گریس های پایه کلسیمی نیز کمترین پایداری حرارتی را دارند.

شرکت بازرگانی روغن صنعتی فیدار اویل علاوه بر فروش روغن صنعتی در زمینه های زنجیر صنعتی، تسمه، انواع بلبرینگ و غیره نیز فعالیت میکند.