گریس

کاربرد گریس سپلاتین در صنعت سیمان

گریس پارس شاسی گرید 3

در این سری از مقالات در فروشگاه فیداراویل به بررسی کاربرد گریس سپلاتین در صنعت سیمان و صنایع عمرانی می پردازیم ، که به لطف کاربرد های گریس  سیپلاتین در صنعت خودرو سازی، جهت روانکاری نمودن  قطعات مکانیکی مورد استفاده قرار می گیرد.

بررسی کاربرد گریس سپلاتین در صنعت سیمان:

توجه داشته باشید که روغن و گریس ها را نباید در یک گروه مشابه باهم قرار دهید زیرا روغن ها علاوه بر روانکاری قابلیت خنک کنندگی  را دارا هستند که گریس ها این قابلیت خنک کنندگی را ندارند اما میزان روانکاری گریس ها بسیار بیشتر از روغن ها می باشد به نحوی که برای روانکاری قطعات سنگین مکانیکی استفاده از گریس بیشترین کاربرد را دارند .

گریس ها یکی از مشتقات بسیار پر مصرف از نفت هستند که در بخش های مختلفی از صنایع مصرف می شوند ، اما این مصرف شدن با طول عمر بالاتر نسبت به روغن ها می باشد و در برابر مستهلک شدن طول عمر بالاتری از خود نشان می دهند.

در این مقاله به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

گریس سپلاتین چیست ؟

ویژگی های عملکرد گریس سپلاتین ؟

کاربرد این گیریس در صنعت سیمان ؟

مزایای استفاده از گریس سپلاتین در صنعت سیمان ؟

معایب استفاده از گریس سپلاتین در صنعت سیمان ؟

عمر گریس سپلاتین به چه عواملی بستگی دارد؟

جمع بندی

گریس سیپلاتین چیست؟

از این گریس برای روانکاری نمودن قطعاتی از جمله چرخ دنده های بزرگ و سطوح کشویی و ریل ها مورد استفاده قرار می گیرد که به صورت دستی بر روی سطح قطعاتی که دربرابر فشار های مکانیکی قرار می گیرند اعمال می شود .

گریس های سیپلاتین عاری از فلزات سنگین ، قیر و هیچگونه حلالی که موجب خورده شدن قطعات می گردد می باشند و دارای رنگ روشن مایل به زردی هستند که به لطف قابلیت ویسکوزیته بالایی که دارند از ان در صنایع جهت آسیاب نمودن در کارخانجات سیمان و معادن مورد استفاده قرار می گیرند.

ویژگی های عملکرد گریس سپلاتین:

 • محافظت قوی در برابر اصطحکاک
 • محافظت در برابر خورندگی قطعات
 • ضد آب و رطوبت پذیری
 • محدوده دمایی -۳۰ تا +۲۵۰

کاربرد گریس سیپلاتین در صنعت سیمان چیست؟

گریس سیپلاتین بر اساس یک روغن با کیفیت بالا و با صابون کمپلکس و برخی مواد افزودنی دیگر تولید می شود که محصول نهایی حاوی گرافیت کلویدی با بالاترین درجه خلوص و ظرافت و بدون هیچ گونه فلزات سنگین و مواد افزودنی می باشد .

از این گریس برای کاهش اصطحکاک یا به اصطلاح روانکاری در قطعاتی همچون چرخ دنده های حلزونی و اریب در واحد های صنعتی سیمان و معادن برای حمل و انتقال مواد و در دستگاه های سنگ شکن برای روان کاری  مطمین قطعات مورد استفاده قرار میگیرد .

همانطور که گفته شد گریس سپلاتین به صورت دستی بر روی سطوح تزریق می گردد و به هنگام استفاده حتما استاندارد های بهداشتی مورد توجه قرار گیرد و از تماس مستقیم با پوست جلوگیری شود و در صورت تماس با پوست سطوح پوست فورا شسته شود و استفاده از دستکش هرگز فراموش نگردد.

برای حفاظت از محیط زیست هیچ گاه سپلاتین را در محیط و در خطوط آبی رها نکنید زیرا موجب آسیب رساندن به محیط زیست و ذخایر آبی می گردد .

از برخی از دستگاه های مورد نیاز در صنعت سیمان که برخی از آنها برای سرویس های دوره ای و ادامه فعالیت به سپلاتین نیازمند هستند می توان به دستگاه های زیر اشاره نمود :

 • تجهیزات آسیاب خام و سیمان
 •   پرس غلطکی
 • سنگ شکن ها
 • خنک کننده کلینر
 • و…

همچنین طول عمر مفید و ایمنی این دستگاه ها به طور قابل توجهی تحت تاثیر یک انتخاب صحیح روانکاری و خدمات مرتبط با روانکاری در صنایع سیمان می باشد که توسط مدیران بخش تروتکنسین (تعمیرات و نگهداری)مورد بررسی قرار می گیرد .

از بیشترین کاربرد های سپلاتین می توان به روانکاری داخلی حلقه های سواری نصب شده در کوره های گردان یا خشک کن ها اشاره نمود همچنین می توان از آن برای روان کاری نمودن زنجیرهای غلطکی مورد استفاده در صنایع نام برد که توسط بسیاری از صنعت گران پیشرو در ماشین آلات تایید شده است .

رنگ سپلاتین ها بر اساس نوعشان متفاوت بوده و اکثرا در دو رنگ سیاه تیره و زرد روشن می باشند توجه داشته باشید قبل از استفاده گریس سپلاتین را به خوبی هم بزنید ، بعضا برخی از آن ها نیز در قالب اسپری وجود دارند که نیازی به هم زدن مداوم محلول نداردند  .

 

مزایای استفاده از گریس سپلاتین در این صنعت:

 • تحمل دمایی بالا در برابر تغییرات اقلیمی و دمایی در کارخانه سیمان و معادن
 • جلوگیری از زنگ زدگی و اکسید شدن قطعات در رطوبت ناشی در معدن
 • کاهش صدا و لرزش در سیستم مخصوصا در ریل های جابجایی سنگ
 • کاهش خورد شدگی و اصطحکاک در قطعات و افزایش طول عمر قطعات
 • طول عمر بیشتر و دوام بالاتر گریس نسبت به روغن
 • جلوگیری از ورود گرد و خاک در دستگاه های معادن و خاک گریزی نسبی
 • سهولت در استفاده و مصرف
 • مقاومت بالا در برار فشار باری مکانیکی بالا

 

همچنین از مهمترین مزیت گریس ها در صنعت سیمان می توان به کاهش هزینه ها اشاره نمود ، زیرا دفعات مورد نیاز برای روانکاری قطعات در واحد تولیدی سیمان کمتر از روغن می باشد و همچنین طول عمر بیشتر آن موجب صرفه جویی در مصرف می شود و علت  آن هم حفظ ساختار مولکولی گریس سپلاتین در دماهای مختلف می باشد .

از آنجایی که بسیاری از صنایع بدون استفاده از گریس سپلاتین نمی توانند به آسانی به کار خود ادامه بدهند و این نوع گریس دارای جایگاهی بالا در صنعت می باشد حتما به هنگام خرید از اصالت آن مطمین گردید تا از بروز آسیب به قطعات جلوگیری نمایید ، همچنین جهت استعلام قیمت و پاسخ دهی به سوالاتتان می توانید با کارشناسان ما در مجموعه صنعتی فیداگستر تماس بگیرید .

 

معایب استفاده از گریس سپلاتین در این صنعت:

 • عدم نفوذ کامل ذرات گریس به نقاط ریز قطعات
 • زمان بیشتر جهت انجام روان کاری
 • میزان خنک کنندگی کم تر نسبت به روغن
 • عدم سهولت در بسته بندی هنگام تولید توسط شرکت تولید کننده

 

عمر این گریس به چه عواملی بستگی دارد ؟

طول عمر مفید گیریس سپلاتین را نمی توان دقیقا تخمین زد زیرا شرایط محیطی و اقلیمی در نقاط مختلف صنعتی از جمله صنعت سیمان و معادن باهم بسیار متفاوت می باشد اما می توان گفت که عواملی همچون نور، گرمای محیط و کاتالیزور ها موجب کاهش طول عمر گریس ها می گردد ، اما در کل از گیریس ها مدت زمان طولانی تری نسبت به روغن ها می توان استفاده نمود .

 

جمع بندی و نتیجه گیری:

همان گونه که در مطالب بالا گفته شد فهمیدن نیاز ما نشان دهنده انتخاب صحیح نوع کالای مصرفی ماست.

انتخاب صحیح گریس سپلاتین موجب آسیب پذیری کمتر قطعات و همچنین افزایش طول عمر قطعات خواهد شد که در انتها منجر به صرفه جویی در هزینه ها و افزایش راندمان تولیدی خواهد شد .این نوع گریس داری مزیت های بسیاری می باشد و از این جهت به تمامی صنعتگران تولیدی در صنایع سیمان توصیه می گردد .

همچنین برای اطلاعات بیشتر و استعلام نمودن قیمت می توانید با کارشناسان ما در مجموعه فیداراویل در ارتباط باشید.

بازرگانی روغن صنعتی فیداراویل:

شما عزیزان جهت خرید محصولاتی همچون بهران اکسترا توربو دیزل ۲۰w50 و واسکازین ۱۴۰ و دیگر محصولات می توانید به سایت شرکت فیداراویل مراجعه نموده و‌ محصولات مورد نظر را در عین داشتن کیفیتی بالا با قیمتی مناسب خریداری نمایید. همچنین جهت اطلاع از قیمت روغن بهران بردبار و خرید و فروش انواع روغن هیدرولیک نیز می‌توانید از محصولات سایت ما دیدن نمایید. شرکت ما با سال ها تجربه در امر فروش روغن های صنعتی سعی در جلب رضایت شما مشتریان عزیز دارد.

به علاوه برای تهیه انواع زنجیر صنعتی و بلبرینگ صنعتی کافی است تا به سایت فیدارگستر ما مراجعه نمایید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *