خرید و قیمت روغن صنعتی با کیفیت تضمینی

روغن دایکوت چیست

انواع روغن دایکوت چیست

روغن دایکوت چیست و چه انواعی دارد ؟

در این مقاله از فیدار اویل قصد داریم تا به سئوالاتی چون روغن دایکوت چیست، ویژگی ها و خواص آن بپردازیم تا اگر قصد خرید روغن صنعتی دایکوت را دارید متناسب با کاراییتان روغن موردنظر را تهیه نمایید. در ابتدا باید بگوییم این روغن را با نام روغن دایکاست هم می شناسند که برای روانسازی برخی قطعات به کار می رود که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

روغن دایکوت نوعی مایع روانساز مهم در فرایند های قالب گیری تحت فشار دایکست محسوب می شود. اگر نمی دانید دایکست چیست باید بگوییم که برخی قطعات از طریق ذوب فلز و فشرده سازی آن در قالب های مخصوص تولید می گردند که به آن ریخته گری های تحت فشار دایکست نیز می گویند.

حال روغن دایکوت به چه کاری می آید ؟ روغن دایکوت مانع از چسبیدگی قطعات و قالب در فرایند های تحت فشار می شود، این مایعات به دلیل خاصیت چسبندگی فوق العاده ای که دارد به مانند یک لایه ی حفاظتی بین مواد مذاب و قالب عمل می کند. بنابراین قبل از اینکه که مواد مذاب در قالب ها قرار گیرند روغن دایکوت را بر روی سطح قالب ریخته تا از چسبیدن به یکدیگر جلوگیری شود.

روغن دایکوت از مهمترین بخش ها در فرایند پرس کاری قطعات و جداسازی قطعه از قالب است که ضخامت اینگونه روغن های روانکاری در حد میکرون است پس نگرانی از تغییر شکل قطعات یا غیره در فرایند تزریق نیست، مصرف کننده با استفاده از این روغن می تواند قطعات را به راحتی از قالب جدا سازد. شما می توانید این مایعات را برای سطوح صاف یا سطوحی با حساسیت بالا نیز به راحتی استفاده کنید زیرا اثر نامطلوبی بر روی آن نخواهد گذاشت، انواع روغن دایکوت تنوع زیادی ندارد ولی خواص آن می تواند متنوع باشد که در ادامه با آن آشنا می شوید.

ویژگی های انواع دایکوت

تا به اینجا دانستیم که روغن دایکوت چیست و حال نیز ویژگی های انواع دایکوت را برای شما معرفی خواهیم کرد تا با قابلیت هایی چون رها سازی در آب، خنک کاری و پاک سازی سطح قالب انتظارات مصرف کننده را برآورده سازد چرا که هدف از خرید این روغن ها کارایی مناسب آن در مصارف ریخته گری و ابزارالات این چنینی می باشد.

انواع دایکوت را به نوعی روغن امولسیون در ریخته گری گویند که از مدل های مختلفی شامل دایکوت پایه آب، دایکست آلومینیوم و غیره تولید می شوند. در واقع انواع آن بستگی به نوع ریخته گری شما دارد تا با استفاده از ویژگی های این روانساز ها بهترین استفاده را داشته باشید. روغن ها در پایان هر فرایند علاوه بر جداسازی آسان قطعه از سطح قالب می تواند با شروع سیکل بعدی و قبل از تزریق کاملاً ناپدید شود که به عنوان یک ویژگی مهم در انواع اینگونه روغن ها به حساب می آید.

انواع روغن دایکوت اصل با روانکاری قطعات محرک به راحتی می تواند امولسیون پایداری را تشکیل داده و در برابر دما و حرارت های بالا مقاومت خوبی را از خود نشان دهد. از دیگر ویژگی های روانساز مایع دایکوت این است که بدون نگرانی می توانید برای ابزارآلات زینتی نیز استفاده نمایید چرا که به هیچ وجه لکه ای بر روی سطوح قطعه ی مورد نظر باقی نگذاشته و کیفیت آن را دو چندان نماید، حتی با این روش قطعه تولیدی براق و روشن تر شده و از تجمع پلیسه ها و کوبیده شدن آن جلوگیری می شود.

پس با استفاده از روغن دایکاست حفره قالب به راحتی پوشش داده می شود و در محدوده دما 250 تا 400 درجه سانتی گراد قابل استفاده است که باز هم بستگی به روغنی که خریداری می شود ممکن است فرق داشته باشد. به هر حال این روانساز سازگاری کاملی با محیط زیست دارد که برای دوستداران محیط زیست می تواند مفید واقع شود.

خواص روغن دایکاست

خواص انواع روغن دایکاست

خواص روغن دایکوت چیست ؟ روغن ها با یک فرومولاسیون خاص بسته به هر تولید کننده با ترکیبات مختلفی ساخته می شوند که مصرف کننده با انتخاب انواع روغن دایکاست اصل می تواند از خواص آن بهره ببرد. در این بخش از مقاله در مورد ترکیبات شیمیایی روانساز های دایکوت اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم تا هنگام خرید بتوانید بهترین خواص روغن دایکوت را بشناسید.

در ترکیب روغن های روانکاری از روغن پایه، غلیط کننده و مواد افزودنی استفاده می شوند که این افزودنی ها در تعیین خواص یک روغن خوب بسیار مهم هستند، در زیر به چند مورد از آن ها اشاره خواهیم کرد :

 1. ضد جوش خوردگی
 2. ضد زنگ زدگی
 3. نگهدارنده
 4. مواد فعال کننده در سطح
 5. افزودنی هیدرو دینامیکی و فشار بالا
 6. افزودنی های مخصوص روان کننده جریان مذاب

هر یک از ترکیبات شیمیایی گفته شده وظیفه ی مخصوص به خود را ایفا می کند تا نیاز های دایکست را بر آورده سازد و پس از آن پایدارای امولسیون، خوردگی، رسوب و میزان تحمل حرارت روانکار در آزمایشگاه ارزیابی شده و به بازار عرضه می گردد. روغن دایکاست با داشتن این خواص مهم مانع از چسبندگی قطعات بر روی سطوح قالب شده و با رعایت ایمنی و اصول بهداشتی باعث خرابی سطوح نشده و قابل اشتعال هم نمی باشد.

قیمت روغن دایکوت

هنگام استعلام قیمت روغن دایکوت بایستی به نکات زیر توجه نمایید:

 • استعلام از مراکز معتبری که مشخصه روغن دایکوت را به شما ارائه دهد
 • هدف روانکاری از مهمترین عوامل در انتخاب یک روغن مقرون به صرفه است مثلاً روغن دایکوت برای چه کاری استفاده می کنید؟ زیرا در برخی موارد شما نیازی به یک سری موارد نخواهید داشت، بنابراین بهتر است از کارشناس مربوطه راهنمایی بخواهید تا انتظارات شما از روغن برآورده شود.
 • انتخاب حجم متناسب با دستگاه نیز یکی از عوامل مهم در تعیین قیمت روغن دایکوت می باشد.
 • بررسی دمای کاری قالب برای ریخته گری را تعیین نموده و سپس نسب به خرید و استعلام قیمت روانساز با این رنج دمایی اقدام فرمایید (با استفاده از دوربین مادون قرمز پایین ترین و بالاترین موقعیت دمایی را دریابید)
 • کیفیت روغن نیز در قیمت تاثیر بسزایی داشته چرا که ترکیبات شیمیایی یا فرمولاسیون آن مهم است.
 • توجه به برند و نوع دستگاه پرس نیز می تواند شما را در خرید روغن قیمت مناسب راهنمایی نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *