روغن صنعتی بهران

زمان تعویض روغن بهران اکسترا

زمان تعویض روغن بهران اکسترا

بررسی فرایند زمان تعویض روغن بهران اکسترا

زمان تعویض روغن بهران اکسترا به نوع موتور، شرایط کارکرد موتور و نوع روغن موتور دیزلی بستگی دارد. فواصل زمانی تعویض روغن موتور دیزلی بسته نوع روغن پایه معدنی، سنتتیک و نیمه سنتتیک متفاوت است. مثلا روغن موتور بهران اکسترا توربو دیزل از روغن نیمه سنتتیک طراحی و تولید شده که در مقایسه با روغن معدنی عملکرد بهتر و از روغن تمام سنتتیک، عملکرد پایین تری دارد.

زمان تعویض روغن بهران اکسترا و سایر روغن های دیزل به چه عواملی بستگی دارد؟

  • نوع موتور: قدیمی و جدید بودن موتور در افزایش زمان روانکاری تاثیر می گذارد.
  • نوع روغن: روغن نیمه سنتتیک و تمام سنتتیک
  • دمای محیط: با افزایش دما، مصرف روغن بیشتر می شود و زمان روانکاری نزدیک می شود.

در زمان تعویض روغن بهران اکسترا به چه نکاتی توجه کنیم؟

  • برای حفاظت از موتور، روغن را زودتر از موعد تعویض کنید.
  • روغن سوخته، بوی زننده ای دارد و هر چه سریع تر باید تعویض کرد.
  • سطح روغن را بررسی کرده و در صورت پایین بودن از آن سطح روغن را اضافه کنید.
  • رنگ روغن باید شفاف باشد و در صورت مشاهده رنگ قهوه ای تیره یا سیاه، آن را تعویض نمایید.

اگر از ماشین خود استفاده زیادی ندارید و به حد نصاب کیلومتری جهت تعویض روغن موتور نمی رسید، حداقل هر 6 ماه باید اقدام به تعویض آن نمایید. شاید از نظر ظاهری مشکلی نداشته باشد و با مرور زمان، روغن دچار رطوبت شده و این رطوبت تبخیر نشده است. در واقع کار نکردن موتور موجب شده تا روغن به اندازه کافی گرم نشود و رطوبت در روغن باقی بماند که در نهایت کیفیت روغن کاهش می یابد.

آشنایی با روغن بهران اکسترا

روغن بهران اکسترا برای طیف گسترده ای از ماشین آلات سنگین و تجهیزات کشاورزی استفاده می شود. این محصول، یک روغن موتور دیزلی بوده که از روغن پایه نیمه سنتتیک و مواد افزاینده خاص تولید شده است. ترکیبات روغن صنعتی علاوه بر بهبود عملکرد ماشین آلات، باعث افزایش فاصله روانکاری می شود. پس زمان تعویض روغن بهران اکسترا در مقایسه با روغن موتورهایی که از پایه معدنی هستند، طولانی تر می باشد.

گشتاور، میزان آلایندگی زیست محیطی، قیمت و میزان مصرف سوخت هم می تواند در انتخاب روغن تاثیر بگذارد. همچنین عدد قلیائیت (TBN) یکی از شاخصه های مهم در روغن بوده که تا چه حد توانایی مقابله با محیط های اسیدی را دارد و بهتر است که بالاتر از عدد 10 باشد. برای مثال میزان قلیائیت روغن بهران اکسترا توربو دیزل 20w50 عدد 11.9 می باشد که عدد مطلوبی است.

روغن بهران اکسترا در گرانروی های مختلف ارائه می شود و برای موتورهای دیزلی که تحت شرایط کاری سخت مثل آب و هوای گرم و بار سنگین کار می کنند، کارایی دارد. بهترین زمان تعویض روغن بهران اکسترا، مراجعه به دفترچه راهنما خودرو است.

روغن موتور دیزل

انواع روغن موتور دیزل

روغن موتور دیزل یکی از اجزای حیاتی در ماشین آلات دیزلی است که اگر در طول کار با این تجهیزات، روانکاری مناسبی دریافت نکنند، قطعات آن دچار فرسودگی زودرس می شوند. انتخاب گرانروی مناسب روغن دیزل را با توجه شرایط کاری موتور انتخاب می شود. این روغن نقش بسیار مهم در تجهیزاتی مثل بیل مکانیکی، بولدوزر، لودر و تراکتور دارد، به طوریکه بدون آن، ادامه کارکرد با ماشین امکان پذیر نیست و عملکرد دستگاه مختل می گردد.

روغن موتور دیزل شرکت بهران دارای تنوع زیادی دارند که در زیر سه نمونه پر طرفدار آن را نام برده ایم:

  • روغن بهران اکسترا توربو دیزل 20w50
  • روغن بهران اکسترا توربو دیزل 15w40
  • روغن بهران اکسترا توربو دیزل 10w40

زمان تعویض موتور دیزلی با کارکرد معمولی، بین 5000 تا 10000 کیلومتر یا هر 6 الی 1 سال است و موتورهای دیزلی که در شرایط کاری سخت کاری می کنند بین 3000 الی 5000 کیلومتر یا هر 3 الی 6 ماه می باشد.

تفاوت روغن موتور دیزلی و بنزینی

اولین تفاوت روغن موتور دیزلی و بنزینی در زمان روانکاری آن است. موتورهای دیزلی نسبت به بنزینی، تحت فشار بیشتری قرار دارند و باید به طور مکرر تعویض گردند. پس زمان تعویض روغن بهران اکسترا که یک روغن دیزلی است، بسیار زودتر از روغن بنزینی می باشد.

ماشین ها از نظر کارکرد موتور و سوخت مصرفی تنوع زیادی دارند. به همین خاطر از روغن موتورهای دیزلی، بنزینی و… استفاده می شود که این بخش در مورد تفاوت روغن موتور دیزلی و بنزینی اطلاعاتی را شرح داده ایم.

نکته مهمی که در رابطه با این روغن ها وجود دارد این است که شما نمی توانید از روغن موتور بنزینی در موتورهای دیزلی استفاده کنید؛ زیرا منجر به افزایش سایش و خرابی موتور شود. معمولاً روغن های بنزینی از روغن پایه معدنی و روغن دیزلی از روغن پایه نیمه سنتتیک و سنتتیک تولید شده که نسبت به معدنی طول عمر بیشتر، گرانتر و در دماهای بالا و پایین عملکرد بهتری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *