دانستنی های روغن صنعتی و گریس

روغن هیدرولیک فرمان

روغن هیدرولیک فرمان

کار روغن هیدرولیک فرمان، انتقال قدرت در سامانه فرمان موتور می باشد و نیز باید بگوییم که زمان بندی مشخصی برای تعویض روغن هیدرولیک فرمان وجود ندارد, برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد این روانکار تا اخر این مقاله با ما همراه باشید.

اطلاعات اولیه و لازم در مورد روغن هیدرولیک فرمان:

همان طور که در قسمت بالای این مقاله به زمان بندی تعویض روغن هیدرولیک فرمان اشاره کردیم, یک قاعده عمومی در این مورد وجود دارد که روغن هیدرولیک فرمان هر چهار سال یا بعد از ۵۰۰۰۰ مایل می بایستی تعویض شود.

یک مکانیک خبره توصیه می کند که روغن هیدرولیک فرمان را زمانی که به رنگ قهوه ای روشن درآمد، تعویض کنید. راهنمای کاربر خودرو نیز پیشنهاد های ارزشمندی در این مورد دارد.

هدف از سامانه فرمان قدرت، اطمینان یافتن از هدایت آسان و جهت دهی دقیق خودرو در هنگام راندن خودرو است.

سامانه فرمان قدرت با استفاده از هدایت بخشی از نیروی موتور به سمت یکی از چرخ های جلو، به فرمان دادن خودرو کمک می کند.

با استفاده از سامانه هیدرولیک، فرمان قدرت با پمپی موتور تمسه ای فشار لازم را تولید می کند.

این فشار هیدرولیک به وسیله پمپ چرخ دنده ای تولید می شود که این پمپ با استفاده از نیروی موتور خودرو کار می کند.

برای تعویض روغن هیدرولیک فرمان نیاز است که روغن قدیمی را خارج کنید و روغن هیدرولیک تازه را جایگزین سازید. بسته به نوع خودرو، یک روغن هیدرولیک فرمان ویژه می بایستی استفاده شود.

سعی کنید تا همیشه از یک نوع روغن برای فرمان هیدرولیک خود استفاده نمایید و از ترکیب روغن های مختلف با یکدیگر پرهیز کنید.

یک مکانیک خبره، اطلاعات مورد نیاز را قبل از تعویض روغن هیدولیک کنترل می کند. تعویض روغن هیدرولیک فرمان، زمانبر است و می بایستی با دقت انجام شود.

 

روغن هیدرولیک فرمان

 

آشنایی با روش هایی جهت افزایش طول عمر این روانکار:

قیمت روغن هیدرولیک هر لحظه در حال گران تر شدن است. اما اگر شما صاحب تجهیزات مختلف هیدرولیکی هستید که خوب نگهداری نمی شوند، احتمالا قیمت گاز و گازوییل بیشتر از قیمت روغن هیدرولیک به کیف پول شما صدمه وارد می کند .

صرف نظر از این موضوع برای ان است که نمی خواهید روغن هیدرولیک در سیستم شما از دست برود.

بنابراین این پرسش مطرح می شود : چگونه می توان روغن هیدرولیک را بیشتر و به مدت طولانی‌تری نگهداری کرد؟ چهار مورد ذیل می‌تواند به شما کمک کند.

نگهداری روغن در سیستم‌ های هیدرولیکی

نخستین و واضح ترین موضوع این است که روغن را در داخل سیستم‌ های هیدرولیکی نگهداری کنید.

نشتی‌ های کم و پیوسته روغن هیدرولیک که شما هر روز، هر هفته و هر ماه مجبور هستید آنرا تمیز کنید، برای شما هزینه ساز است.

لذا با تغییرات به موقع می ‌توان از هدر رفتن روغن هیدرولیک جلوگیری کرد.

خنک نگه داشتن آن

دلایل فراوانی برای حفظ درجه حرارت مناسب کاری سیستم هیدرولیک در شرایط مناسب و پایدار وجود دارد.

افزایش طول عمر روغن هیدرولیک هم جزو یکی از دلایل خنک نگه داشتن روغن هست.

تولید گرما در هر سیستم روانکاری بخاطر سایش‌ های مکانیکی و اصطکاک داخلی خود روانکار امری اجتناب ناپذیر است.

بر اساس قانون آرنیوس ((Arrhenius ، هر ۱۰ درجه سانتی گراد افزایش دما، سرعت واکنش را دو برابر می ‌کند.

واکنش ‌های شیمیایی مرتبط با طول عمر روغن هیدرولیک که ما نگران آن هستیم، شامل اکسیداسیون (به دلیل حضور هوا)  و هیدرولیز (به دلیل حضور آب) است.

بنابراین، هر چه روغن داغ تر باشد، سرعت این واکنش‌ ها سریع تر شده و به صورت نمایی افزایش می ‌یابد.

تعویض و پایش روغن هیدرولیک

یکی از موثر ترین روش ‌ها برای حداکثر سازی عمر روغن هیدرولیک، استفاده از آنالیز روغن جهت تشخیص علمی زمان مناسب تعویض روغن است.

آزمون‌ هایی از قبیل عدد اسیدی، عدد بازی یا RPVOT می ‌توانند برای تشخیص نقطه آغازین تخریب روغن و به دنبال آن برنامه ریزی برای تعویض روغن بکار روند.

خشک و تمیز نگه داشتن آن

زمانی که سعی در حداکثر سازی طول عمر روغن دارید، تشخیص و کنترل عواملی که مستقیما بر طول عمر روغن تاثیر دارند مهم است.

آلودگی ‌هایی از قبیل هوا، گرما، آب و اثرات کاتالیستی فلزات بر روی سرعت تخریب اکسیداسیونی روغن تاثیر مستقیم دارند و اگر واقعا خواهان حداکثر سازی طول عمر روغن هستید، باید به دقت کنترل شوند.

این روغن را می ‌توان پر مصرف ‌ترین روغن صنعتی نامید، از این ‌رو با توجه به مصرف بالا و کاربرد های متنوع و شرایط کاری گوناگون، این روغن نیز از تنوع بالایی برخوردار است.

در واقع روغن هیدرولیک در یک سیستم نقش انتقال ‌دهنده انرژی را بازی می کند و در صورتی که این روغن دچار مشکل شود، این وظیفه به خوبی انجام نشده و سیستم با اختلال یا توقف در کارکرد روبه رو می ‌شود.

به طور کلی وظایفی که از یک روغن هیدرولیک انتظار می رود، روان‌ کاری، انتقال نیرو، کاهش اصطکاک و سایش، محافظت از زنگ‌ زدگی اجزای سیستم و سازگاری با تمام اجزای سیستم است.

روغن‌ های هیدرولیک به‌شدت به آلودگی هایی که وارد آن‌ ها می شوند حساس بوده و خصوصیات فیزیکی و شیمیایی آن‌ ها در اثر آلودگی و ایجاد شرایط سخت کاری تغییر می ‌کند.

بیشتر افراد بر این باور هستند که روغن هیدرولیک نیز باید همچون روغن موتور، زمان و یا کیلومتر کار‌کرد مشخصی داشته باشد،

در حالی‌ که این موضوع در روغن ‌های صنعتی و به خصوص روغن هیدرولیک به تنوع تجهیزات، شرایط گوناگون کارکرد و نوع کاری که روغن در سیستم انجام می‌ دهد بستگی دارد،

از این رو نمی توان برای تمام انواع روغن‌ های هیدرولیک مورد استفاده در خودرو های مختلف زمان کارکرد یکسانی را تعریف نمود و آن را مبنای کار سیستم قرار داد.

از خصوصیات روغن هیدرولیک فرمان:

روغن های هیدرولیک عموما دارای افزودنی ‌هایی هستند که تجهیزات هیدرولیک را در مقابل سایش، خوردگی و اصطکاک محافظت می‌ کنند.

افرودنی‌ های این نوع روغن معمولا چند منظوره بوده و میزان آن‌ ها در روغن هیدرولیک نباید به هر دلیلی کاهش یابد.

تغییر در وضعیت روغن هیدرولیک به واسطه تیره شدن یا مات شدن ظاهری رنگ آن، استشمام بوی سوختگی از روغن، تغییرات در گرانروی یا ویسکوزیته و همچنین کف کردن آن قابل تشخیص است.

ادامه کار با روغن اکسید شده نیز منجر به تشدید سایش در تجهیزات متحرک و ایجاد مشکل در سیستم فرمان خودرو می‌ شود که باعث جمع شدن لجن در مخزن و لوله ‌ها می‌ گردد.

در صورتی‌ که هیچ یک از علائم فوق در روغن هیدرولیک مشاهده نشود، توصیه می‌ شود بر اساس توصیه شرکت سازنده و کارشناسان خودرو،

این سیال پس از هر ۱۲۰ هزار کیلومتر پیمایش خودرو به طور کامل تعویض شود. ضمنا به این نکته نیز باید توجه داشت که هرگز روغن‌ های هیدرولیک حتی با ویسکوزیته یکسان را نباید با هم مخلوط کرد.

این روانکار چه تاثیراتی دارد؟

در این قسمت از مقاله به توضیح تاثیرات مثبت و مزایای که این روانکار بر فرمان های خودرو ها دارد می پردازیم.

روغن صنعتی به طور کلی می ‌توان گفت که خاصیت روانکاری دارد و تاثیراتی که روغن هیدرولیک بر روی فرمان می گذارد عبارت است از:

  • مانع آسیب دیدن قطعات داخلی فرمان می شود.
  • تاثیر مثبتی در سلامتی خودرو شما دارد.
  • باعث نرم و روان شدن چرخش فرمان خودرو شما می شود.
  • باعث انتقال قدرت به فرمان هیدرولیک و سایر قسمت های خودرو شما می شود.

اطلاعاتی در مورد کیفیت تولید این نوع روغن صنعتی:

روغن هیدرولیک محصولات ایستک شرکت روغن بهران آن را تولید و به بازار عرضه می کند.
این شرکت ایرانی دارای کیفیت بسیار مناسبی است که توانست خود را در بازار داخلی ثابت کند.
جنس بسیار مرغوب و با کیفیت این محصول باعث شده که مشتریان زیادی برای خریداری این محصول اقدام کنند.

درباره وب سایت و بازرگانی روغن صنعتی فیداراویل ما:

شما عزیزان با مراجعه به صفحه ی فروشگاه روغن صنعتی وب سایت بازرگانی روغن صنعتی فیداراویل قادر به خریداری انواع محصولات صنعتی از جمله گریس و گریس نسوز در برند های متفاوت مثل گریس توتال و یا انواع روغن صنعتی در برند روغن بهران از جمله روغن بهران هیدرولیک و یا روغن صنعتی بهران بردبار و دیگر روغن بهران آذرخش و نیز روغن صنعتی بهران حرارت به صورت آنلاین هستید, به علاوه می توانید تا به صورت حضوری نیز با مراجعه به شرکت ما محصولات مورد نیاز خود را تهیه کنید.

این شرکت تمامی روانکار های صنعتی شرکت خود را در بهترین برند ها و کیفیت ها با قیمت های مناسب به خریداران و مشتریان عزیز خود ارائه و عرضه می کند.

همچنین می‌ توانید اطلاعات کاملی را مثل قیمت روغن صنعتی و ویژگی روانکار های صنعتی ما را در صفحه ی فروشگاه همین وب سایت به دست اورید.

شرکت فیدار دارای وب سایت های دیگری نیز می باشد که محصولات صنعتی را مانند انواع بلبرینگ و یا قطعاتی دیگر مثل انواع زنجیر صنعتی را با کیفیت و قیمت مناسب توزیع می کند.

جهت نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر درباره فروش روغن های صنعتی با بخش کارشناسان ما تماس بگیرید و یا به صفحه ی محصولات این وب سایت مراجعه نمایید.

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *