گریس نسوز چیست

بهترین گریس نسوز برای سنگ فرز

گریس نسوز برای سنگ فرز

بهترین گریس نسوز برای سنگ فرز چیست؟

سنگ فرز یک ابزار برای تراشکاری، برشکاری و پولیش است که از طریق گریس نسوز برای سنگ فرز می توانید آن را روانکاری کنید. در این قسمت شما را با بهترین گریس نسوز آشنا می کنیم تا مانع ساییدگی و اصطکاک تجهیزات خود شوید.

پارس و بهران به عنوان شرکت گریس نسوز ایرانی و مولیکوت، اس کا اف و فوکس شرکت خارجی می باشند که بهترین گریس های نسوز را تولید می کنند. این روانساز ها برای تجهیزاتی با دما بالا مناسب می باشد. برای مثال این تجهیزات برای کارهای ساختمانی، عملیات فلزکاری و دیگر کارهای سنگین ساخته شده است. در واقع با حرکت موتور سنگ فرز، دیسک با سرعت بسیار بالا حرکت می کند و برای کاهش خستگی و نیروی مورد نیاز از گریس نسوز برای سنگ فرز استفاده نمایید.

گریس لیتیوم یا کمپلکس لیتیوم، بهترین گریس نسوز برای سنگ فرز است که شما می توانید گریس نسوز ایرانی یا خارجی را با 2، 1 و NLGI 0 تهیه نمایید. nlgi به معنی غلظت گریس است. هر چه سرعت حرکت تجهیزات بالاتر باشد، باید از گریس روانتری استفاده کنید؛ یعنی NLGI کمتر باشد و اگر فشار بیشتر بود از گریسی با غلظت بالا استفاده شود. از طرفی برای سنگ فرز که بیشترین سرعت را طی می کند، پیشنهاد می کنیم از گریس NLGI 0 با حالت نیمه مایع استفاده کنید.

مهمترین ویژگی های این گریس:

 • جلوگیری از گوله شدن بر روی تجهیزات
 • روانکاری عالی و کاهش زبری سطوح کاری
 • محافظت عالی در برابر میزان سایش و خوردگی قطعات
 • دارا بودن خاصیت EP
 • کمترین میزان مصرفی از گریس

نکات مهم در گریس کاری سنگ فرز

گریس کاری سنگ فرز

برای همگن کردن مواد از مواد پایدار کننده در گریس استفاده می شود تا به آن شکلی همگن و صاف دهند، این مواد را به خوبی با هم ترکیب شده در واقع عملکرد این مواد مثل یک پودر فیکس بوده که روکاری گریس را بر عهده دارند.

گریس کاری سنگ فرز نیازمند به رعایت نکاتی است که در زیر شرح داده ایم:

 • متناسب با اندازه و شرایط کاری تجهیزات، حجم مناسبی از گریس نسوز برای سنگ فرز را تهیه کنید.
 • هنگام انتخاب گریس میزان ویسکوزیته یا گرانروی و درکل دیتاشیت محصول را بررسی کنید.
 • تجهیزات فاقد هر گونه آلودگی و رطوبت باشند.
 • آثار گریس کاری قبلی را کاملاً از سطوح حذف نمایید.

گریس کاری سنگ فرز کار چندان پیچیده ای نیست. در واقع زمانی از این محصول استفاده می شود که قطعات فاقد پیچیدگی های خاص هستند و به علت حالت نیمه جامد آن از ورود گرد و خاک و غیره به درون تجهیزات هم جلوگیری می شود.دقت کنید که حتما گریس نسوز حرارت بالا را برای این دستگاه ها انتخاب نمایید؛ چرا که به دلیل حرکت سریع و در برخورد با دیگر قطعات دچار ساییدگی می شوند.

گریس به علت چسبندگی خوب و استفاده آسان و ساده بهترین روانساز جهت جلوگیری از ایجاد لرزش و سر و صدای آزار دهنده می باشد. بنابراین برای روانکاری، از گریسی استفاده کنید که در ساخت آن از فلزات سنگین و رسوب زا استفاده نشده و در جهت بهبود هر چه بهتر تجهیزات، کارایی داشته باشد.

انواع گریس های نسوز

انواع گریس های نسوز همان گریس نسوز حرارت بالا است. این روان کننده ها تحت دمای بالا دچار ریزش نمی شوند و گزینه مناسبی برای آب بندی می باشند. گریس ها برای صنایع مختلف مثل فولاد، خودرو سازی، غذایی، برق، پتروشیمی و غیره کاربردی هستند.

برای اینکه تمام قسمت های متحرک سنگ فرز حالت نرم تری پیدا کند، بایستی از گریس نسوز برای سنگ فرز استفاده کنید. گریس های نسوز معمولا تا دمای 120 الی 150 درجه سانتی گراد را پاسخگو هستند. از مهمترین انواع گریس های نسوز عبارت هستند از:

 • گریس پایه مس: ضد آب بودن از مهم ترین عواملی است که گریس پایه مس باید داشته باشد. به علت افزودن مواد افزاینده ضد آب در این گریس، کارایی زیادی در صنایع خواهد داشت. اما سوالی که در این بخش مطرح خواهیم کرد این است که چه چیزی موجب هدایت الکتریکی گریس پایه مس می شود؟ خمیر یا به تعبیری دیگر پاستای مس که از غلظت دهنده ها و فلزات ساخته شده است و باعث ایجاد هدایت الکتریکی شده تا به گریس اجازه دهد که قدرت سایش را کم و به آرامی تبخیر شود.
 • گریس پایه لیتیوم: این روانکار هم در مقابل گرم و سرد شدن پی در پی، ساختار خود را حفظ می کند. همچنین در سیستم های مرکزی قابلیت پمپ شدن را دارد. گریس پایه لیتیوم به علت داشتن مواد بازدارنده خوردگی برای جلوگیری از ساییدگی و سر و صدای اضافی کاربردی است.

گریس های نسوز در رنگ های متنوعی مثل طلائی، سبز، قهوه ای، قرمز و غیره از روغن پایه، غلظت دهنده ها و مواد افزودنی خاص ارائه می شوند. در برخی موارد هر رنگ نشان دهنده کاربرد آن است و شما با بررسی دیتاشیت آن می توانید تمامی اطلاعات را دریافت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *