گریس چیست

درجه بندی گریس ها

درجه بندی گریس ها

درجه بندی گریس ها به چه معناست؟

در این مقاله از سایت فیدار اویل قصد داریم تا اطلاعات کاملی از درجه بندی گریس ها و انواع گریس نسوز ایرانی و خارجی را در اختیار شما قرار دهیم.

گریس از محصولات روانکاری بسیار پرطرفدار در بین صنعتگران می باشد. این روان کننده از مدل های متفاوتی تشکیل شده اند که هر مدل ممکن است گرید های مختلف هم داشته باشد. در واقع هر یک از درجه بندی گریس ها دارای خواص شیمیایی مختص خود هستند که با توجه به خواص و ویژگی تولید شده عملکرد آن ها با یکدیگر متفاوت است.

بنابراین درجه بندی گریس ها به این صورت است که با توجه به مدل مد نظر ممکن است یک گریس از گرید های مختلفی تشکیل شده باشد. برای مثال گرید گریس shell gadus s2 v220 شامل: 0،00 ،1 ،2 و 3 می باشد که مشخصات فنی هر یک از آن ها با یکدیگر فرق می کند. اما گریس مولیکوت 1000 تنها یک محصول خاص در حجم های مختلف است و از درجه بندی خاصی برخوردار نیست و شما می توانید این محصول را با توجه به کارایی آن به راحتی انتخاب کنید.

گریس ep چیست؟

گریس ep چیست؟ برخی از گریس ها به دو صورت ep دار و بدون ep ساخته می شوند و گریس ep، گریس نسوزی است که فشار پذیری بالایی دارد و شما میتوانید برای بلبرینگ های تحت فشار و بار مکانیکی زیاد از آن استفاده کنید.

درجه بندی گریس های ep و بدون ep مثل:

گریس طبق فرمولاسیون خاص آن، از مواد شیمیایی مرغوبی ساخته شده که در مقابل حرارت دچار اکسایش نمی شود و همچنین قطعات را در مقابل عوامل مخرب، تقویت می کند.

در نهایت اگر به طور مختصر مفهوم گریس ep چیست را شرح دهیم، باید بگوییم که منظور از ep، تحمل فشارهای سنگین است که در ترکیبات روانکار به آن اضافه شده است. بنابراین قدرت روانکاری در گریس های ep دار بیشتر است و در کاربردهای پیچیده تر، اصطکاک را به راحتی کاهش داده و باعث بهینه سازی در مصرف انرژی می شود.

گریس نسوز خارجی

گریس نسوز خارجی

در حال حاضر شرکت های زیادی مشغول به تولید روانکارهایی مثل گریس صنعتی هستند که تعداد معدودی از آن ها موفق به ساخت گریس نسوز و معمولی با کیفیت شده اند. در این بخش 7 تا مهمترین برندهای گریس نسوز خارجی را معرفی میکنیم که در سراسر دنیا معروف هستند:

  1. گریس شل: نظیر shell gadus s2 v220 با nlgi 0، 00، 1، 2، 3
  2. گریس توتال: total multis grease با nlgi 0، 00، 000، 1، 2، 3
  3. گریس مولیکوت: گریس مولیکوت 1000
  4. گریس فوکس: ceplattyn kg 10 hmf
  5. گریس اس کا اف : skf lgmt 3/1 grease با درجه nlgi 3
  6. گریس موبیل: گریس موبیل 28
  7. گریس کلوبر: kluber grafloscon c-sg 1000

هنگام خرید گریس نسوز خارجی و ایرانی به عوامل چون ضد زنگ، ضد خورنده، مقاومت در برابر اکسیداسیون، پایداری مکانیکی و حرارتی، رطوبت، چسبندگی خوب توجه نمایید. معمولا گریس های خارجی از برندهای معروف توانایی تحمل حرارتی بالاتری را دارند که بسته به شرایط دستگاه می توانید آن را انتخاب نمایید.

این گریس ها به کشور هایی مانند ایران، عراق، کوبا، تاجیکستان، ارمنستان، عراق، پاکستان، روسیه، ارمنستان و آذربایجان صادر شود. تاجران با استفاده از صادرات این محصول توانستند سود زیادی کسب کنند و ضمن ارزآوری به کشور زمینه را برای اشتغال بسیاری از هموطنان عزیز فراهم سازند.

گریس نسوز ایرانی

دو تا از بهترین گریس نسوز ایرانی که در دو نوع ep و بدون ep وجود دارد، عبارتند از:

  • گریس بهران: گریس بهران یاقوت با گرید های 1، 2 و 3
  • گریس پارس: نظیر گریس نسوز لیتیوم با گرید های 1، 2 و 3

برندهای مذکور از مواد تشکیل دهنده روغن پایه، غلیظ کننده یا صابون و افزودنی های خاص شکل گرفته و با نقطه اشتعال بالا و قابلیت تحمل حرارت بالا را دارد. قابل ذکر است که گرید گریس یا درجه nlgi گریس یکی از عوامل مهم در انتخاب گریس مناسب است. درجه بندی گریس های معمولی نیز همانند نسوز است، برای مثال گریس پارس شاسی در دو گرید 3 و 2 تولید می شود.

زمانی که محصولی را به صورت آنلاین و یا حضوری خریداری میکنید، همیشه به دنبال محصولات ارزان نباشید؛ زیرا ممکن است آن محصول توقعات سیستم شما را بر آورده نسازد. ارزان بودن برخی گریس ها دلایل متفاوتی می تواند داشته باشد؛ گاهی از آن محصول انتخابی شما فقط تعداد کمی مانده و فروشنده قصد زودتر فروختن آن ها را دارد و چون بعضی از محصولات دارای تاریخ انقضا هستند و اگر فروشنده تا تاریخ مورد نظر آن محصول را نفروشد، دیگر نمی تواند محصول را بفروشد و این گونه ضرر می کند.

گاهی هم فروشنده برای خرید محصولی جدید جنس های قدیمی را تخفیف می گذارد تا بتواند محصولات به روز و جدیدی را خریداری کند. پس تا قبل از تمام شدن تاریخ انقضا فروشنده یک تخفیف شگفت انگیز روی آن محصول می گذارد تا محصول را تا قبل از اتمام تاریخ انقضا بفروشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *