روغن صنعتی شل

بررسی کیفیت روغن شل هلیکس

بررسی کیفیت روغن شل هلیکس

شناخت و بررسی کیفیت روغن شل هلیکس

در این مقاله سعی داریم کیفیت روغن شل هلیکس را مورد بررسی قرار دهیم و بگوییم این محصولات چه نوع روغن هایی هستند و روغن موتور شل ساخت کجاست. موتور ماشین آلات برای داشتن عملکرد مناسب نیازمند به روغن شل هلیکس، یکی از انواع روغن شل می باشد.

این نوع روغن ها برای بهبود عملکرد موتور خودروها استفاده می شود و اگر بخواهیم بگوییم روغن موتور شل ساخت کجاست؟ باید گفت که شل تولید کننده روغن موتور شل هلیکس است. این شرکت چند ملیتی اروپایی در سال 1907 از ترکیب دو شرکت هلندی و بریتانیایی تشکیل شده است.

روغن های موتور شل از پایه های سنتتیک و معدنی ساخته می شوند که در مدل هایی که از نوع سنتتیک استفاده می شود، مقاومت بهتری در برابر تشکیل بجن و رسوب دارند. روغن شل هلیکس با تکنولوژی پاکسازی فعال فرموله شده است. پس کاهش اصطکاک، سایش و حرارت در بین اجزای مکانیکی موتور، کاهش مصرف سوخت، حفاظت از خوردگی و زنگ زدگی، افزایش طول عمر موتور و پمپ از نشانه های بالا بودن کیفیت روغن شل هلیکس است.

بررسی استاندارد روغن موتور

برای بررسی کیفیت روغن شل هلیکس، استاندارد روغن موتور که بر روی برچسب یا بدنه محصول وارد شده را چک کنید.

 • استاندارد api روغن موتور: API انجمن نفت آمریکا است بر اساس حروف الفبا می باشد. برای مثال حرف S برای موتورهای بنزینی که در کنار آن از A تا N استفاده شده و برای موتورهای دیزلی از حرف C و در کنار آن از حرف A تا J استفاده می شود. هر چقدر حروف الفبا بالاتر باشد، کیفیت روغن هم بالاتر است؛ به عبارتی روغنی با استاندارد SN در بالاترین سطح کیفی قرار دارد و از SA بهتر است. با این حال هر یک از این حروف ها برای موتورهای مختلف در سال های خاص استفاده می شود.
 • استاندارد acea روغن موتور: انجمن خودروسازان اروپا قوانینی را در نظر دارند که می توانید از طریق بررسی بدنه با نماد ACEA از درجه کیفی روغن موتور مطلع گردید. در کنار این نماد حروف A تا E و اعداد 1 تا 8 قرار دارد. این حروف نمایانگر نوع خودرو است؛ به عبارتی A خودرو بنزینی، B خودرو دیزلی سبک، C خودروهای بنزینی و دیزلی سازگار با مبدل کاتالیست و E برای خودرو دیزلی سنگین می باشد.

دو مورد بالا استاندارد روغن موتور را تعیین می کند. روغن ها از نظر گرانروی به دسته های تک و چند درجه ای تقسیم می شوند. روغن موتور تک درجه ای مثل SAE 10، 20 و غیره همان روغن های سبک می باشد. روغن های چند درجه ای یا روغن های چهار فصل همانند روغن 20W50 یا 10W40 هستند که عدد قبل W ویسکوزیته روغن در دمای پایین و بعد آن ویسکوزیته در دمای بالا را نشان می دهد. از این رو محدوده دمایی روغن های چند درجه ای بسیار گسترده تر از تک درجه ای است.

انواع روغن شل

انواع روغن شل

انواع روغن شل از روغن پایه (سنتتیک، نیمه سنتتیک و مینرال) و افزودنی های ضد رسوب، ضد زنگ و غیره ساخته می شود و در دیتاشیت روغن، تمامی مشخصات آن آورده شده است. در ادامه به برخی از مهمترین روغن های شل اشاره می کنیم.

 • روغن هیدرولیک: روغن شل تلوس
 • روغن موتور: روغن شل هلیکس
 • روغن کمپرسور: روغن شل کرونا
 • روغن حرارتی: روغن شل ترمیا یا shell heat transfer s2
 • روغن دنده صنعتی: روغن شل اومالا

هر یک از انواع روغن های شرکت شل از کیفیت بالایی برخوردار هستند. برای مثال برای بالا بردن کیفیت روغن شل هلیکس از مواد افزودنی خاصی استفاده می شود که در نهایت موجب افزایش کارایی سیستم می شود، در زیر چند مورد را نام می بریم:

 • کاهش هزینه های عملیاتی
 • کاهش دوده و آلاینده ها
 • بهینه سازی مصرف سوخت
 • حفاظت از موتور و افزایش طول عمر قطعات موتور
 • خنک کاری و پاک کنندگی مطلوب

انتخاب روغن موتور شل هلیکس

موتور خودرو به طور طبیعی نیاز به تولید گرما یا سرما دارد، اما گاهی در اثر کارکرد زیاد منجر به تولید حرارت بیش از حد می شود. در این زمان باید عمل خنک کاری سریع تر صورت گیرد که با استفاده از روغن موتور شل هلیکس می توانید موتور وسیله نقلیه را در بهترین حالت شرایط دمایی گرم و سرد قرار دهید.

قابل ذکر است که هنگام انتخاب روغن به نوع سوخت ماشین آلات نیز توجه نمایید؛ زیرا روغن ها برای موتور های دیزلی، بنزینی و غیره به صورت جداگانه ساخته می شوند. با خرید روغن موتور صحیح از تشکیل کف، رسوب و اسید جلوگیری کنید.

در نهایت اگر نسبت به کیفیت روغن شل هلیکس مطمئن هستید، شما می توانید انواع روغن موتور شل هلیکس را در مدل های متنوع مثل HX 10w40 ،Ultra 5w40 و غیره از فروشگاه های معتبر تهیه نمایید. به شرطی که روغن متناسب با موتور خود را خریداری کرده باشید، فقط قبل از خرید دیتاشیت روغن و دفترچه راهنمای خودرو را بررسی نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *