ضد یخ و ضد جوش

تشخیص ضد یخ روغنی و اسیدی

تشخیص ضد یخ روغنی و اسیدی

نحوه تشخیص ضد یخ روغنی و اسیدی

این مقاله اطلاعات مهمی در جهت تشخیص ضد یخ روغنی و اسیدی به شما می دهد تا تفاوت این ضد یخ ها را به طور کامل متوجه شوید و از یکدیگر تشخیص دهید. ضد یخ و ضد جوش یکی از سیالات مهم در ماشین آلات است که در رنگ های مختلف برای کنترل دما تولید می شود و فقط از لحاظ ویژگی و خواص با هم تفاوت هایی دارند. این محصولات با پایه اسیدی و روغنی تولید می شوند که هر کدام عملکرد مخصوص به خود را دارد.

اولین و ساده ترین راه برای تشخیص ضد یخ روغنی و اسیدی مراجعه به دیتا شیت یا مشاهده بسته بندی آن محصول است. بر روی بسته بندی یا برچسب هر محصول روغنی یا اسیدی بودن آن پیدا است و دیگری نیاز به بررسی دقیق نیست. البته قابل ذکر است که ضد یخ های برند های معتبری مثل بهران و پارس دارای مشخصات دقیقی هستند. ولی برند های نامعتبر یا تقلبی را به هیچ وجه نمی توان با اعتماد کامل از آن ها استفاده کرد.

ضد یخ یک محصول بی نقص برای جلوگیری انجماد و تبخیر، رسوب و زنگ زدگی قطعات است. برای بهبود عملکرد موتور ماشین از این محصولات که تنوع بسیار هم دارند، استفاده می شود. دومین راه تشخیص ضد یخ روغنی و اسیدی بررسی دقیق آن است. مثلا ضد یخ های روغنی ماهیت روغنی دارند و به طور واضح مشخص است. گاهاً پیش آمده که با گذشت زمان یا یک محصول تاریخ مصرف گذشته، خاصیتش از بین رفته، رنگ آن تغییر کرده و اسیدی می شود که علاوه بر بی مصرف بودن باعث فرسودگی تجهیزات شما می شود.

از کجا بفهمیم ضد یخ روغنی است

ضد یخ روغنی

در این بخش اطلاعاتی از ضد یخ روغنی چیست؟ از کجا بفهمیم ضد یخ روغنی است و دیگر سئوالات پاسخ خواهیم داد.

ضد یخ روغنی از پر فروش ترین محصولات بازار ایران است؛ زیرا این نوع محصولات به مرور رسوب ایجاد نمی کند و کنترل دمای آب در آن بسیار عالی است. حال از کجا بفهمیم ضد یخ روغنی است؟ بر روی برچسب یا دیتا شیت محصول، مشخصات فنی و راه های استفاده را به طور کامل شرح می دهند که ضد یخ روغنی از مواد معدنی بر پایه روغن ساخته شده است.

این محصولات از موتور به خوبی محافظت نموده و امکان خوردگی قطعات فلزی با استفاده از نوع روغنی، بسیار پایین تر از نوع ضد یخ اسیدی است. برای جلوگیری از کاهش مقاومت ضد یخ و انجام وظیفه درست در سرما و گرما، همه جوانب را در نظر بگیرید:

  • خرید از مراکز معتبر
  • برند معتبر
  • دارای تاریخ انقضا
  • بسته بندی کاملا پلمپ باشد

در صورتیکه اطلاعات درستی از ضد یخ را در دسترس ندارد و تاریخ انقضا آن هم گذشته باشد، ممکن است ماهیت ضد یخ روغنی از بین رفته باشد و در این زمان تشخیص ضد یخ روغنی و اسیدی بسیار سخت است.

ضد یخ اسیدی چیست

ضد یخ اسیدی پایداری حرارتی و مقاومتی خوبی را از لحاظ شیمیایی داشته و همچنین کنترل خوبی در دمای آب داخل رادیاتور دارد. این محصولات بر پایه الکل ساخته شده است و طول عمر تجهیزات را بالا می برد.

تفاوت ضد یخ روغنی و اسیدی در زمان تعویض این دو است. معمولا ضد یخ های اسیدی طول عمر بیشتری مثلا 3 سال دارد، در صورتیکه نوع روغنی نصف آن است. قابل ذکر است که ضد یخ های قدیمی را نبایستی با ضد یخ جدید استفاده کنید و دقت کنید که ضد یخ قبلی را کاملاً تخلیه و مخزن شست و شوی داده شود. پس با شناخت و تشخیص ضد یخ روغنی و اسیدی مناسب، قطعات خود از یخ زدگی، جوش آوردن، زنگ زدگی و غیره محافظت کنید.

ترکیب ضد یخ روغنی و اسیدی

آیا می توان از ترکیب ضد یخ روغنی و اسیدی استفاده کرد؟ به طور قطع در پاسخ به این سئوال می توان جواب نه داد. هر ماده طبق یک فرمولاسیون خاص تولید می شود و با ترکیب آن ها، یک ماده ای جدید ساخته می شود که ممکن است صدمات جدی را به دستگاه وارد کند.

همانطور که در بخش های پیش در مورد این سیالات صحبت کردیم، تفاوت ضد یخ روغنی و اسیدی را هم به طور واضح شرح دادیم که اصلی ترین تفاوت این دو در زمان تعویض می باشد. این تفاوت ها باعث شده که مخلوط آن دو با هم ناسازگار باشد.

بنابراین ترکیب ضد یخ روغنی و اسیدی با یکدیگر و یا حتی مخلوط دو ضد یخ روغنی یا الکلی با برند های متفاوت از کارهایی است که به علت واکنش های شیمیایی، به هیچ وجه توصیه نمی شود. در واقع ماده جدیدی که به وجود آمده را نمی توان به طور تضمینی تایید کرد؛ زیرا ترکیباتی که در یک محصول وجود دارد، ممکن است خواص ضد یخ را خنثی کرده یا یک خواص دیگر را به وجود آورد.

ضد یخ و ضد جوش تنوع زیادی دارد و بهتر است هر خواصی که از ضد یخ انتظار دارید را از همان ابتدا در محصول جستجو نمایید تا نیازی به ترکیب دو ماده مختلف نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *