دانستنی های روغن صنعتی و گریس

کاربرد روغن بهران حرارت در بویلر

بویلر

کاربرد روغن بهران حرارت در بویلر

روغن بهران حرارت ؛ جز آن دسته از روغن های صنعتی می باشد که قادر است گرما را بدون هیچگونه تلفات اضافی به نقاط مختلف انتقال دهد. از مهمترین کاربردهای این نوع روغن می توان به انتقال گرما در بویلرها اشاره کرد. بویلر یا نام دیگر آن دیگ فولادی بوده که در موتورخانه های مرکزی به منظور انتقال گرما استفاده می شود. و برخلاف چیلرها قادر است آب گرم را در مجتمع ها تامین کرده و از این رو باید رسیدگی کاملی به آن شود.

زیرا تجهیزات صنعتی در شرایط های مختلف آب و هوایی دچار فرسایش، خوردگی، زنگ زدگی و عدم کارکرد درست می شوند. و نیازمند به سرویس های دوره ای با طول عمر بالا خواهند بود. 

مناسب انتقال حرارت

همانطور که می دانید امروزه دستگاه ها و تجهیزات زیادی وجود دارند که نیازمند گرمایش هستند و مایع مناسب جهت انتقال گرما، روغن حرارتی می باشد که باید در برابر افزایش درجه حرارت بالا مقاومت خوبی داشته باشد و دچار اشتعال نشده و تبخیر نشود.

از این رو روغن انتخابی باید از نوع تمام سینتتیک باشد. تا در برابر درجه حرارت بالا دچار ریزش نشده و آتش نگیرد. زیرا بویلرهای صنعتی از دیگ روغن داغ تشکیل شده اند. که فشار بسیار زیادی را ایجاد می کنند. و وجود یک روغن حرارتی مناسب برای آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

زیرا علاوه بر گازهای داغ دارای بخار آب داغ هم می باشد. که انتقال بهینه آن در درجه اول اولویت قرار دارد. روغن بهران حرارت که از نوع تمام سنتتیک می باشد قادر است نسبت به دیگر روغن های حرارتی معمولی درجه حرارت بسیار زیادی را تحمل کند.

همچنین دارای گرانروی مطلوب در درجه حرارت های مختلف بوده. و با بکارگیری از این روغن می توانید مدت زمان سرویس تجهیزات را طولانی کنید.

روغن بهران حرارت2

دلایل بکارگیری روغن بهران حرارت

این روغن دارای خواص زیادی می باشد و به همین دلیل کاربرد فراوانی در اکثر تجهیزات صنعتی دارا است. از مهمترین ویژگی های روغن بهران حرارت در صنایع مختلف می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ظرفیت حرارتی آن بسیار بالا بوده و تا ۳۲۰ درجه سانتیگراد می رسد
  • تولید فشار بخار اندکی دارد
  • پایداری اکسیداسیون عالی
  • به راحتی به نقاط مختلف از طریق لوله پمپ می شود
  • مانع از خوردگی قطعات صنعتی و به دلیل وجود مواد افزودنی بهینه تا سالیان سال قابل استفاده می باشد
  • نقطه اشتعال روغن بالا است

ویژگی های اساسی

شاید این ویژگی ها را در اکثر روغن های حرارتی دیده باشید. اما باید بدانید که ماندگاری آن در طول انجام کار مستمر یک شرط اساسی می باشد که روغن بهران حرارت از آن عبور کرده و تاییدیه استاندارد دارد. از این رو با مشاهده دیتاشیت روغن می توانید بر حسب نیاز صنایع از این روغن استفاده کنید. حتما مورد توجه قرار دهید. که حداکثر دمای مجاز کاری برای این روغن در سیستم های بسته برابر با ۲۹۵ درجه سانتیگراد می باشد. زیرا افزایش درجه حرارت موجب ازنابودی ترکیبات روغن حرارتی  و به مرور خاصیت آن را از بین می برد.

ویژگی های بالا جز خواص اصلی این روغن محسوب می شود. اما باید بدانید که این روغن در هنگام پخش گرما، راندمان بالایی داشته و گرما را به صورت کاملا یکنواخت به سیستم مورد نظر انتقال می دهد. همچنین قادر است تا ۴۵ مگاوات توان حرارتی را به هر یک از بویلرها انتقال دهد. ترکیبات تشکیل دهنده آن کاملا شیمیایی بوده و برای تمامی دستگاه ها در کارخانجات به خوبی کار می کند. همچنین به دلیل دارا بودن نقطه جوش بالا نیازمند به حفاظت در برابر فشارهای حداکثری نخواهد داشت.

روغن بهران حرارت

دیتاشیت روغن بهران حرارت

تمامی ویژگی های مثبت اشاره شده. در بالا در رابطه با روغن بهران حرارت به صورت کلی گفته شده است. اما اگر نیاز به جزئیات دقیق دارید بهتر است این قسمت از مقاله را بخوانید که اطلاعات بسیار مفیدی را در رابطه با استفاده از این روغن در اختیارتان قرار می دهد. زیرا دیتاشیت یک برگه اطلاعاتی استاندارد در رابطه با خود محصول بوده. که تمامی ویژگی های آن در درجه حرارت های مختلف تست و بررسی شده است. از مهمترین اطلاعات این برگه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • میزان گرانروی محصول در طول افزایش و کاهش درجه حرارت تقریبا ثابت است. به گونه ای که در درجه حرارت ۴۰ دارای گرانروی ۳۲ و با افزایش حرارت و کاهش چسبندگی این میزان به عدد ۵٫۵ می رسد که بسیار مطلوب است. زیرا افزایش درجه حرارت موجب به جوش آمدن روغن و کاهش میزان گرانروی و انتقال حرارت مطلوب می شود. اما در روغن بهران هیدرولیک این موضوع برطرف شده است.
  • نقطه اشتعال آن ۲۰۶ درجه سانتیگراد می باشد که تا این حد از استفاده بازده بسیار خوبی داشته میزان انتقال حرارت بدون کوچکترین تلفات اضافی انتقال پیدا می کند.
  • دمای ریزش برابر ۱۲ درجه منفی بوده که تا این حد از دما قابلیت پمپ عالی داشته و یخ نمی زند.
  • میزان دانسیته آن در دمای ۱۵ درجه برابر با ۸۶۹ کیلوگرم بر متر مکعب است

سازگاری روغن بهران حرارت با محیط زیست

روغن بهران حرارت مناسب با محیط زیست ساخته شده است. و آزادسازی آن در طبیعت اشکالی را به وجود نمی آورد. اما بهتر است برای امنیت و حفاظت بیشتر آن را در محل های مشخص تخلیه کنید. همچنین در هنگام برخورد با پوست دست بهتر است محل برخورد را به خوبی با آب و صابون شست و شو دهید.

بسته بندی 

شرکت بهران برای اکثر روغن های صنعتی خود دو نوع بسته بندی مختلف را با توجه به نحوه مصرف شخصی و کارخانجات بزرگ در نظر گرفته است. یکی به صورت سطل های ۲۰ لیتری و دیگری به صورت بشکه های ۲۰۸ لیتری می باشد که اگر میزان مصرف روغن بالایی دارید بهینه تر و اقتصادی تر آن است که نوع بشکه ای را خریداری نمایید. اما اگر میزان مصرف کمتری دارید نوع سطل ۲۰ لیتری را انتخاب کنید. زیرا باز گذاشتن. درب ظرف و قرارگیری در برابر رطوبت و نور خورشید موجب تغییر در مشخصات آن خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *