گریس صنعتی چیست

گریس EP3

گریس EP3 روغن توتال

گریس EP3 شرکت توتال با نام انگلیسی TOTAL MULTIS EP3 یک گریس چند منظوره بوده که بر مبنای صابون های لیتیم و کلسیم ساخته شده است. این نوع گریس قادر است فشارهای بالای سطحی (خاصیت EP) را در دستگاه ها به سرعت خنثی کرده و روانکاری مناسبی را ایجاد کند.

  METHODS UNITS  MULTIS EP 3
Soap/ Thickener Lithium
NLGI Grade ASTM D 217/DIN 51 818 3
Colour Visual Dark brown
Appearance Visual Smooth
Operating Temperature range °C -20 to 120
Penetration @ 25 °C ASTM D 217/DIN51 818 0.1 mm 220-250
Four ball weld load DIN 51 350-4 daN 260-280
Anti-rust performance  SKF- EMCOR DIN 51 802/IP220/NFT 60-135/ISO 11007 rating 0-0
Dropping point IP 396/DIN ISO 2176 °C >190
Kinematic viscosity of the base oil at 40°C ASTM D 445/DIN 51 562-1/ISO 3104/IP71 mm²/s (cSt) 200

البته به غیر از نوع ساده گریس EP3 انواع مختلفی برای گریس های EP3 شرکت توتال ساخته شده است که مقدار مواد افزودنی و نوع آن با هم فرق می کنند و هر کدام برای موارد و دستگاه های خاصی مورد استفاده قرار می گیرند.

مثلا گریس EP3 نوع کامپلکس فقط دارای صابون لیتیم نوع کامپلکس بوده و از گریس نوع EP نیز برخوردار است. البته برخی از مواد افزودنی های آن هم جامد می باشد که این نوع گریس را برای روانکاری برخی از دستگاه ها نظیر برینگ های چرخ، انواع شاسی ها، ماشین آلات کشاورزی، وسایل مربوط به راهسازی و … مناسب کرده است.

از مهمترین مزیت های استفاده از گریس EP3 نوع کامپلکس شرکت توتال می توان به پخش نشدن گریس و ایجاد کثیفی در محیط کار در هنگام چرخش و حرکت دستگاه ها در حین کار(پایداری مکانیکی)، حفظ حرارت و ثابت نگه داشتن آن در یک حد مطلوب، خاصیت روان کنندگی کاملا ایده آل و افزایش طول عمر قطعات اشاره کرد.

نوع دیگر گریس EP3 تولید شده توسط شرکت توتال فرانسوی، نوع نسوز آن می باشد. که مواد پایه ای آن از کلسیم و لیتیم تشکیل شده است و گستره دمایی بالاتری از نوع ساده و حتی کامپلکس دارد و علت آن وجود افزودنی هایی است که دما را در قطعه پایدار نگه می دارد. تمامی ویژگی ها و خصوصیات گریس های EP3 را دارا بوده و مناسب برای کارخانجات با دماهای کاری بالا می باشد.

گریس EP3

کاربرد گریس EP3

گریس EP3 یک گریس بسیار مرغوب به منظور روانکاری دنده و قطعات مرکزی تجهیزات مکانیکی می باشد که در آن از لیتیوم کمپلکس استفاده شده است. این گریس قادر است برای فشارهای بالا مورد استفاده قرار گرفته و با مواد افزودنی ویژه که توسط برندهای مختلف تولید میشوند، خواص ویژه ای را داشته باشد. شرکت های بزرگ زیادی در ایران و خارج از کشور این محصول را تولید می کنند که می توان به برند شل، توتال، پارس، بهران و … اشاره کرد. تمامی محصولات دارای روغن پایه مرغوب و چند افزودنی می باشند که در هر برند مقدار مواد و تعداد آن متفاوت می باشد. از این رو برای در بهتر گریس EP3 و خرید آن باید دیتا شیت آن را مشاهده کرده و مطابق با تجهیزات خود نظیر شاسی، چرخ دنده، یاتاقان و … یکی از این برندها را خریداری کنید. اما آنچه اهمیت دارد این است که گریس مذکور بتواند نیاز صنایع را به خوبی برطرف کند. پس هر برندی که ویژگی های مثبت زیر را داشته باشد برای خرید مناسب است.

ویژگی های گریس EP3

در بین برندهای تولید کننده این گریس، شرکت شل تقریبا سهم بیشتری را در فروش نصیب خود کرده است که از ویژگی های محبوب آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • با مقداری مناسبی از این گریس در تجهیزات چرخنده می توان میزان صدا را به شدت کاهش داد.
 • به دلیل وجود میزان قلیائیت خوب و همچنین کاهش برخورد دو قطعه متصل به هم و وسایل چرخند به دلیل نبود اتصال محکم، دمای قطعات کاهش می یابد و بازدهی کار بسیار افزایش پیدا می کند.
 • عدم اصطکاک تا حدود 90 درصد کاهش آن مانع از داغ شدگی اتصالات و تغییر فرم آن می شود.
 • میزان فشار را به میزان حداقل می رساند.
 • چسبندگی بسیار بالا و عدم پخش شدن آن در وسایل گردنده که مانع از کثیف شدن محیط کارخانه می شود.
 • روانکاری بسیار مطلوب را ارائه داده و طول عمر تجهیزات را بهبود می دهد.
 • مانع از ورود آلودگی به درون تجهیزات شده و کارایی سیستم را بهبود می دهد.
 • ضد آب و قابلیت شست و شو
 • در دمای پایین هم قابلیت پمپاژ را دارا است

این موارد فقط بخش مهم گریس EP3 برند شل می باشد که مورد تایید بسیاری از مصرف کنندگان است. البته برند بهران  و دیگر برندها هم تا حدود زیادی مزایای این گریس را دارا هستند و دارای مشخصه های تقریبا ثابتی با برند شل می باشند. یکی دیگر از مزیت های برند شل هم افزایش کیفیت با قیمت پایین می باشد. که این سیاست موجب شده است تا بسیاری از افراد در سراسر جهان بتوانند این محصول را خریداری کنند.

یک نوع دیگر از گریس ep3 وجود دارد که دارای صابون کلسیم و لیتیوم با هم می باشند که این محصول را شرکت توتال فرانسوی تولید می کند که نسبت به گریس های EP3 معمولی دارای گستره دمایی بالاتری است. یعنی اگر نیازمند به گریسی هستید که در دمای بسیار بالا هم خاصیت چسبندگی، روانکاری و ویسکوزیته تقریبا ثابتی داشته باشد باید سراغ برند توتال بروید.

موارد استفاده گریس EP3

 بیشترین کاربرد گریس EP3 برای ماشین آلات سنگین در طیف وسیع دمایی از 30- تا 130 درجه سانتیگراد می باشد. البته هر برندی مشخصه خاص خود را دارا بوده و طیف دمایی آن در دیتاشیت موجود است. اما عموما در بین این دو دما کارکرد مطلوبی را هر برند خارجی و ایرانی ارائه می دهد. بیشترین کاربرد این گریس در رتبه NLGI3 به قرار زیر است:

 • تمامی بلبرینگ ها و اتصالات مرتبط با موتورها
 • انواع شاسی های خودروهای سبک و سنگین
 • تجهیزات مرتبط با امور جاده سازی و شهرسازی
 • مناسب برای دستگاه هایی که همیشه در حال ارتعاش هستند و صدای زیادی را تولید می کنند
 • تجهیزاتی که در مجاورت گرد و غبارهای زیاد قرار دارند و اکثرا دچار آسیب می شوند.
 • انواع رولبرینگ ها موجود در نورد
 • چرخ دنده ها
 • انواع کمپرسورها

بسته بندی گریس EP3

بسته بندی گریس برای هر بندی متفاوت است و هر یک دارای قیمتی متفاوت می باشد. بر فرض مثال گریس EP3 بهران یاقوت در بسته بندی های 10 و 35 پوندی، 55 و 180 کیلوگرمی تولید و روانه بازار می شوند. در صورتی که برندهای خارجی عموما 20 و 208 لیتری می باشند. اما آنچه مهم است این است که این محصول برای محیط زیست هیچ گونه خطری نداشته و بهتر است قبل از مصرف از دستکش استفاده شود. در صورت برخورد با پوست دست، محل مورد نظر با آب و صابون شست و شو شود.

نکات مصرف گریس EP3

برای اینکه بازدهی کار افزایش پیدا کند باید موارد مصرف به درستی اجرا شود. ابتدا باید محل مورد نظر را با یک پارچه نرم به خوبی تمیز کرده و از هر گونه آلودگی و چربی به خوبی پاک کنید. سپس به مقدار لازم نه خیلی کم و نه خیلی زیاد در محل مورد نظر از گریس استفاده کنید. بهترین حالت این است که یک لایه از گریس کل سطوح تماسی را پوشش دهد. زیرا این لایه خود شبیه حفاظ عمل کرده و مانع از ورود رطوبت و گرد و غبار به درون تجهیزات می شود. برای افزایش راندمان کار نباید با هیچ گریس دیگری علی الخصوص نوع EP ترکیب شود.

کاربرد گریس EP3 توتال

گریس EP3 یکی از مهمترین محصولات شرکت توتال فرانسوی می باشد که مورد توجه بسیاری از افراد سرشناس و کارخانه داران مهم صنایع در تمامی کشورهای دنیا قرار گرفته است. شاید به جرات بتوان گفت که شرکت توتال از زمانی که تاسیس شده است تا به الان هیچ گونه کاهش رشدی در فروش محصولات خود نداشته است.

کسب رتبه چهارم در بین بزرگترین شرکت های دارای فرآورده های نفتی و صادرات بسیار زیاد به کشورهای مختلف جهان و دارا بودن بیش از 30 شعبه در کشورهای مختلف و دارا بودن 100 هزار کارمند از مهمترین ویژگی شرکت توتال می باشد. جذب افراد نخبه از سراسر کشورهای دنیا و تولید محصولات شیمیایی با کیفیت و مرغوب با بالاترین استانداردهای جهانی باعث رشد فروش محصولات این شرکت شده است.

اما گریس EP3 تولید شده دارای استاندارد ISO و DIN بوده و مورد تایید اکثر کشورها می باشد. این نوع گریس برای قطعات و دستگاه های مناسب می باشد که دارای درجه NLGI3 می باشند. موارد استفاده از گریس EP3 توتال شامل موارد زیر می باشد:

 • انواع اتصالات موتوری و دارای بلبرینگ
 • شاسی ها و انواع آن
 • وسایل و دستگاه های مخصوص جاده سازی و راهسازی
 • مناسب برای قطعات و دستگاه های دارای لرزش و ارتعاش بالا
 • استفاده برای روانکاری نورد فولاد
 • استفاده در دستگاه هایی که در معرض آلودگی و گرد و غبار زیادی قرار دارند
 • ماشین آلات کشاورزی
 • انواع رولبرینگ ها و بلبرینگ ها

مزایای گریس EP3 توتال

از بزرگترین ویژگی های گریس EP3 توتال افزایش طول عمر قطعات صنعتی و میزان چسبندگی بالا آن به فلزات مختلف می باشد. میزان چسبندگی باعث جلوگیری از ریخته شدن گریس بر روی دیگر قطعات و همچنین کثیفی محیط کارخانه شده و میزان روانکاری قطعات را بهبود می دهد.

همچنین دارای گستره دمایی بسیار بالایی در دستگاه ها بوده است که می تواند دمای قطعات را پایدار نگه دارد. گستره دمایی قابل تعریف برای EP3 مالتی توتال بین 20- تا 120 درجه سانتی گراد می باشد. در مواردی که گرمای تولیدی کارخانه بسیار زیاد باشد مثل کارخانجات فولاد سازی، ذوب آهن و … می توانید نوع نسوز آن را تهیه کنید.

از دیگر مزیت های بزرگ گریس EP3 توتال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • روان کنندگی بسیار عالی
 • دارای کیفیت بالا و مناسب بودن برای محیط زیست
 • چسبندگی بسیار خوب بر روی تجهیزات
 • قابلیت پمپ کردن بسیار خوب
 • ضد زنگ و ضد خوردگی
 • جلوگیری از اصطکاک قطعات
 • افزایش طول عمر قطعات با ثابت نگه داشتن دما
 • قابلیت ترکیب شدن با گریس های نوع لیتیومی
 • جلوگیری از ورود هر گونه آلودگی و مواد ناخالصی به داخل قطعات متحرک
درباره ی ما:

شرکت بازرگانی روغن صنعتی فیدار اویل دارای انواع محصولات روغن صنعتی در برند های روغن صنعتی توتال، روغن صنعتی شل، روغن صنعتی بهران و انواع گریس می باشد که شما می توانید با مراجعه به صفحه محصولات  آن ها را خریداری کنید. شرکت فیدار علاوه بر این دارای محصولات زنجیر صنعتی و بلبرینگ نیز می باشد.

علاوه بر آن برای خرید و فروش گریس مولیکوت ، دریافت لیست قیمت خرید و فروش گریس گرافیتی و شناخت ویژگی هایی از محصولات در هنگام خرید و فروش گریس سیلیکونی می توانید با پشتیبان های فیدار اویل در ارتباط باشید.

جهت نیاز به مشاوره و پرسش سوالات درباره مهم ترین محصولات ما از جمله روغن بهران توربو دیزل و انواع پرطرفدار آن مثل خرید و فروش روغن بهران اکسترا توربو دیزل 20W50 ، روغن توربو اکسترا با ما در ارتباط باشید. در سایت بازرگانی روغن صنعتی فیدار اویل قادر به خریداری انواع محصولات صنعتی هستید و می توانید از ویژگی محصولات مثل قیمت روغن صنعتی و قیمت دیگر محصولات  مثل قیمت واسکازین 140 بهران اطلاعات لازم را کسب کنید

همچنین روغن صنعتی بهران بردبار و خرید و فروش انواع روغن صنعتی هیدرولیک و یا خرید و فروش انواع روغن بهران برش و یا روغن کمپرسور vdl 68  فعالیت می کند. شرکت فیداراویل انواع روانکار های خود را با بهترین کیفیت و قیمت ها ارائه می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *