ضد یخ و ضد جوش

بجای ضد یخ چی بریزیم

بجای ضد یخ چی بریزیم

ضد یخ چیست و بجای ضد یخ چی بریزیم

در این پست می خواهیم اطلاعاتی از ضد یخ و ضد جوش را در اختیار شما قرار دهیم و بگویم بجای ضد یخ چی بریزیم تا ماشین آلات دچار آسیب دیدگی نشوند. ابتدا بایستی بدانید ضد یخ چیست و چه کاربردی دارد؟ پس تا انتهای مقاله با همراه باشید تا با فواید و معایب وجود یا عدم وجود ضد یخ آشنا شوید.

موتور دستگاه گرمای زیادی تولید می کند و این گرما باید کنترل شود و در غیر اینصورت آسیب های جدی را به ماشین وارد می کند. در پاسخ به سئوال ضد یخ چیست و چه کاربردی دارد؟ باید گفت که یک مایع خنک کننده است که برای خودرو، تهویه مطبوع و دیگر صنعت ها کارایی دارد. این ماده بهترین راه حل برای جلوگیری از یخ زدگی قطعات و رادیاتور ها است.

پس برای کنترل دما موتور و جلوگیری از آلودگی سرمایشگرها به ضد یخ نیاز داریم. انواع ضد یخ بر پایه الکل و روغن ساخته شده که هر کدام مزایای خاص خود را دارد. در ایران اکثرا از نوع روغنی استفاده می شود و به هیچ وجه با یکدیگر ترکیب نمی شوند.

حال اگر بخواهیم از این ماده استفاده نکنیم، بجای ضد یخ چی بریزیم که به موتور آسیب نرسد؟ پیشنهاد می کنیم به هیچ وجه جایگزینی برای این ماده ارزشمند پیدا نکنید. برای مثال، برخی ها به جای ضد یخ، فقط از آب استفاده می کنند. آب هم ماده ای خنک کننده است ولی از آنجایی که آب تا حدی امکان کنترل دما را دارد، به تنهایی نمی توانند جایگزین ضد یخ شود.

سئوالاتی که ممکن است برای شما پیش آید:

 • بجای ضد یخ چی بریزیم؟ برای این ماده جایگزینی نیست، اما شما می توانید به طور 50 درصد آب و 50 درصد ضد یخ را استفاده کنید.
 • پس اگر ضد یخ نداشتیم چه کنیم؟ برای جلوگیری از یخ زدگی، ماشین را در فضای سرپوشیده قرار داده هر چند ساعت آن را روشن کرده تا دما بالا رود و سپس آن را خاموش کنید.

فواید ضد یخ در تابستان و زمستان

علاوه بر زمستان، فواید ضد یخ در تابستان هم مشهود است؛ به عبارتی بجای ضد یخ چی بریزیم تا دمای موتور افزایش پیدا نکند؟ ضد یخ برای حفظ دمای بهینه موتور در تابستان هم ضروری است. برای جلوگیری از به جوش آمدن دمای بیش از ماشین آلات بایستی نسبت آب و ضد یخ به صورت 60 به 40 یا 50 به 50 استفاده شود. البته ضد یخ و ضد جوش کارایی خاصی را برای موتور دستگاه های مکانیکی و موتور ماشین آلات داشته و درصد اختلاط آن با آب بر اساس دفترچه راهنمای دستگاه، مشخص می گردد.

از فواید ضد یخ در تابستان عبارتند از:

 • خنک کردن موتور
 • عدم تشکیل رسوب
 • جلوگیری از ایجاد خوردگی و زنگ زدگی
 • عدم پوسیدگی بخش های پلاستیکی در محفظه موتور

عوارض زیاد ریختن ضد یخ

ضد یخ و ضد جوش ماده ای است که مانع یخ زدگی و جوش آمدن موتور می شود اما به تنهایی استفاده نمی شود؛ یعنی این ماده یکی از اجزای اصلی موتور دستگاه است اما ماده اصلی آن، آب است. همانطور که قبل تر هم گفتیم بجای ضد یخ، چیزی نمی توانیم بریزیم ولی همراه آن می توانیم از آب استفاده کنیم تا دمای موتور حفظ شود.

ترکیب این دو با توجه به نوع دستگاه شما بایستی کاملاً به طور دقیق و اندازه باشد؛ زیرا عوارض زیاد ریختن ضد یخ شامل مختل شدن عملکرد ضد یخ و استهلاک قطعات می باشد. از طرفی اگر میزان ضد یخ کمتر از آب باشد، دیگر انتظار شما از فرایند خنک کاری و عدم خوردگی قطعات را بر آورده نمی سازد.

برای تنظیم یا کنترل دما موتور از مخلوط ضد یخ و آب استفاده می شود. صدمات جدی به موتور مثل ترکیدن و خوردگی از عوارض زیاد ریختن ضد یخ است که حتما میزان آن باید به درستی انتخاب گردد.

بهترین ضد یخ روغنی

بهترین ضد یخ روغنی

ضد یخ روغنی یکی از انواع ضد یخ هایی که نسبت به نوع اسیدی آسیب های کمتری را به موتور وارد می کند و با گذشت زمان دچار خوردگی نمی شود. بهترین ضد یخ روغنی شامل ضد یخ بهران و ضد یخ پارس سهند است. این محصولات از دو برند معتبر ایرانی ساخته شده اند که مزایای بسیار زیادی را برای ماشین آلات شما فراهم می کند. ضد یخ بهران در مدل های مختلفی چون ضد یخ بهران بهمن، ضد یخ بهران دی بهمن و غیره ساخته می شود که دارای مزایای زیر می باشد:

 • افزایش طول عمر موتور
 • کاهش مصرف سوخت
 • کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری
 • بهبود عملکرد دستگاه
 • خاصیت پاک کنندگی عالی
 • رسوب زدا

برای اینکه بهترین ضد یخ روغنی را خریداری کرده باشید به نوع و شرایط محیطی دستگاه توجه ویژه ای را داشته باشید. زیرا ضد یخ ها تنوع زیادی دارند و برای محافظت از سیستم بر اساس نوع و مدل سیستم و دمای محیط از ضد یخ روغنی مناسب را انتخاب کنید.

6 دیدگاه در “بجای ضد یخ چی بریزیم

 1. سعیدعلی پور گفت:

  سلام کلا باید ماشین ضد یخ داشته باشه حتی جلوگیری از رنگ زدن موتور میشه

  1. فیدار اویل گفت:

   سلام
   بله ضد یخ باعث کاهش خوردگی در قطعات فلزی موتور هم میشه

 2. محمد حسین گفت:

  سلام آیا میشود به جای ضد یخ الکل صنعتی ریخت به صورت موقت؟

  1. فیدار اویل گفت:

   سلام
   خیر اینکار توصیه نمی شود

 3. You گفت:

  سلام آب رادیاتورچطوره یعنی به صورتی که فقط از آب رادیاتور استفاده بشه

  1. فیدار اویل گفت:

   سلام
   به طوره موقت می توانید از آب رادیاتور استفاده کنید
   در صورت استفاده دائم توقعات دستگاه شما برآورده نمی شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *