روغن هیدرولیک

تفاوت روغن هیدرولیک 46 با 68

تفاوت روغن هیدرولیک 46 با 68

تفاوت روغن هیدرولیک 46 با 68 چیست؟

در این مقاله می خواهیم اطلاعات کاملی از روغن هیدرولیک صنعتی و تفاوت روغن هیدرولیک 46 با 68 را در اختیار شما قرار دهیم. شما هنگام خرید روغن هیدرولیک نیاز دارید تا به توصیه های سازنده و دمای عملیاتی توجه ویژه ای داشته باشید. به همین جهت وجه تمایز این روغن ها را در این پست خواهید دانست.

روغن ها برای مصارف گوناگونی در صنعت استفاده می شوند. برای مثال از انواع روغن ها در جهت انتقال حرارت، روان کنندگی، خنک کردن و غیره استفاده می شود. بسیاری از شرکت ها با توزیع انواع روغن صنعتی مثل روغن هیدرولیک، این امکان را در شهر های مختلف به وجود آورده تا هر روغنی را که بخواهند فراهم آورند.

اولین تفاوت روغن هیدرولیک 46 با 68 در میزان ویسکوزیته آن است؛ یعنی 46 دارای ویسکوزیته پایین تری نسبت به 68 دارد. تفاوت بعدی ضخامت روغن است، به عبارتی روغن 46 نازک تر و روغن 68 ضخم تر است. اگر بخواهیم به طور دقیق بگوییم روغن هیدرولیک 46 در دما 40 درجه سلسیوس راحت تر جریان پیدا می کند ولی جریان پذیری روغن هیدرولیک 68 در این دما به آرامی است.

روغن هیدرولیک چیست و چه انواعی دارد؟

روغن هیدرولیک چیست؟ نوعی روغن انتقال قدرت در قسمت های مختلف ماشین آلات هیدرولیکی است. این روغن بسته به برند تولیدی دارای انواع مختلفی از مدل ها می باشد. انواع روغن هیدرولیک از برند های بهران، پارس، ایرانول، شل و غیره می باشد.

انواع روغن هیدرولیک در سری های مختلف مثل H، HP و غیره با گرید های زیر تولید می شوند:

 • 22
 • 32
 • 46
 • 68
 • 100
 • 150
 • 220
 • 320
 • 460

نوع کاربرد هر یک از این روغن ها از دیگر تفاوت روغن هیدرولیک 46 با 68 است، به طوریکه از روغن هیدورلیک 68 در سیستم هایی با اجزا بزرگ یا نیاز بار بالا و روغن 46 برای اجزا کوچک و فواصل تنگ تر استفاده می شود. پس با توجه به تجهیزات سیستم هیدرولیکی، روغن هیدرولیک با گرید مناسب را انتخاب نمایید.

پس روغن هیدرولیک چیست و در کجا کاربرد دارد؟ یک سیال غیر قابل تراکم است که قابلیت روان سازی قطعات را فراهم می کند و برای هر نوع تجهیزات هیدرولیکی کاربرد دارد. از وظایف این روغن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • روانکاری عالی
 • انتقال نیرو
 • کاهش ساییدگی و اصطکاک
 • حفاظت از زنگ زدگی

زمان تعویض روغن هیدرولیک

گاهی پیش می آید صداهای ناهنجار درون موتور یا دیگر اجزای دستگاه احساس میکنیم که به دلیل برخورد قطعات به همدیگر است. روغن هیدرولیک هم از مهم ترین جز در قطعات هیدرولیکی است که قبل از این اتفاقات بایستی تعویض شود.

زمان تعویض روغن هیدرولیک هر دستگاه فرق می کند؛ زیرا شرایط کاری همه دستگاه ها یکسان نیستند. برای خودرو با طی 120 هزار کیلومتر می توانید تعویض را انجام دهید ولی برای دستگاه های صنعتی بر اساس شرایط کار و مدل آن فرق خواهد کرد. به همین دلیل توصیه و دستورالعمل های سازنده را در نظر بگیرید.

از روی تغییر رنگ ظاهری، بوی سوختگی، تغییرات در گرانروی، کف کردن و غیره می توانید اقدامات لازم را انجام دهید. بنابراین با توجه به موارد گفته شده و زمان کارکرد و نوع ماشین آلات، می توانید زمان تعویض روغن هیدرولیک را مشخص کنید.

بهترین روغن هیدرولیک

بهترین روغن هیدرولیک

روغن پایه (معدنی، سنتتیک و نیمه سنتتیک) و مواد افزاینده (مواد ضد کف، ضد خورنده، ضد رسوب و غیره) از مواد تشکیل دهنده روغن هیدرولیک صنعتی است که شرکت های مختلف سعی بر تولید بهترین روغن هیدرولیک نموده اند. در این قسمت می خواهیم چند نمونه روغن با گرید 68 و 46 را از دو برند ایرانی را معرفی کنیم که پیش تر با تفاوت روغن هیدرولیک 46 با 68 آشنا شده اید.

از آنجایی که روغن های هیدرولیکی حساسیت زیادی به آلودگی دارند، خصوصیات فیزیکی و شیمیایی آن ها بایستی طوری باشد که خاصیت آن در شرایط کاری سخت و آلودگی از بین نرود. از این رو افزودنی هایی که به روغن پایه اضافه می شود بسیار مهم است تا در مقابل عوامل سخت دچار فروپاشی نشود.

برای خرید بهترین روغن هیدرولیک، به جدول مشخصات فنی این محصولات رجوع کنید. از طریق جدول زیر تفاوت روغن هیدرولیک 46 با 68 از برند بهران و پارس را متوجه خواهید شد.

روغن بهران:

مشخصات فیزیکی/ شیمیایی گرانروی شاخص گرانروی نقطه ریزش نقطه اشتعال دانسیته
روغن هیدرولیک بهران h46 46 6.7 95 27- 210 880
روغن هیدرولیک بهران 68 h 68 8.5 95 24- 220 885

روغن پارس:

مشخصات فیزیکی/ شیمیایی گرانروی شاخص گرانروی نقطه ریزش نقطه اشتعال دانسیته
روغن هیدرولیک پارس بابک 46 46 95 24- 210 0.883
روغن هیدرولیک 68 پارس بابک 68 95 21- 220 0.886

پس با توجه به جدول بالا اگر تجهیزات شما به جریان سریع و مقاومت کمتر نیاز دارند از روغن های گرید 46 استفاده کنید. ولی اگر نیازمند به عملکردی روان تر با مقاومت بالاتر هستند، گرید 68 را به کار ببرید تا از دستگاه خود محافظت کنید.

شرکت فیدار اویل از جمله شرکت‌ هایی است که می توانید از طریق فروش حضوری و آنلاین، روغن هیدرولیک صنعتی را سفارش دهید و در بازه زمانی کوتاهی محصول خود را تحویل بگیرید. تمامی محصولات این شرکت دارای ضمانت اصالت کالا می باشند و جلب رضایت مشتریان در اولویت اول این شرکت قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *