گریس چیست

نحوه گریس کاری بلبرینگ

نحوه گریس کاری بلبرینگ

نحوه گریس کاری بلبرینگ به چه صورت است؟

کارکرد مدوام و بدون مشکل در قطعات یا بلبرینگ ها همگی بسته به نحوه گریس کاری بلبرینگ دارد؛ یعنی اگر روند روانکاری کاملاً درست و به موقع انجام شود، کارکرد تجهیزات شما بدون مشکل پیش خواهد رفت. در این مقاله قصد داریم در مورد گریس کاری بلبرینگ اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم، پس تا انتها با ما همراه بمانید.

در نگاه اول شاید روانکاری یک امر ساده، بدون نیاز به دانش و تخصص به حساب بیایید ولی در اصل نیازمند به تبحر و مهندسی دقیق است. میزان گریس را به درستی انتخاب کرده و در دوره های مشخص روانکاری را انجام دهید، انتخاب و خرید گریس صنعتی مناسب در نحوه گریس کاری بلبرینگ تاثیر گذار است.

همانطور که میدانید نحوه گریس کاری بلبرینگ، طوری باید صورت گیرد که در بهبود عملکرد بلبرینگ و طول عمر آن تاثیر بسزای داشته باشد؛ زیرا اکثر خرابی های زود هنگام بلبرینگ در اثر روانکاری نادرست است.

برای آشنایی بیشتر با گریس کاری بلبرینگ، ابتدا از گریس نسوز skf در حجم های مختلف بر اساس نیازتان استفاده کنید که عملکردی بی نظیری در ساپورت بلبرینگ هایی با دما و سرعت های بالا دارد. در صورت انتخاب گریس نامناسب، کارایی خود را از دست داده و سر و صدا و خرابی بلبرینگ حتمی است.

گریس کاری بلبرینگ باید به صورت دوره ای با زمانبندی و بازرسی دقیق مشخص شود. مقدار گریس در بلبرینگ بسیار مهم است و میزان بیشتر یا کمتر از حد نیاز موجب خرابی زود هنگام می شود که در ادامه در این مورد بحث می کنیم.

گریس مخصوص بلبرینگ دور بالا

گریس مخصوص بلبرینگ دور بالا

گریس مخصوص بلبرینگ دور بالا، طوری فرموله شده که از در روند کارکرد بلبرینگ را اختلالی به وجود نمی آید و هنگام چرخش با سرعت بالا، کاملاً یکنواخت در جای خود باقی می مانند. نحوه گریس کاری بلبرینگ دور بالا باید به گونه ای باشد که مانع از سفتی و بی نظمی بلبرینگ می شود.

شما می توانید از گریس نسوز برای روانکاری بلبرینگ های دور بالا استفاده کنید و در زیر 3 تا از بهترین گریس نسوز را معرفی می کنیم:

  • گریس نسوز skf
  • گریس نسوز مولیکوت
  • گریس نسوز فوکس

روانکاری با این نوع گریس ها، باعث حرکت یکنواخت بلبرینگ های سرعت بالا می شود. زمان گریس کاری بلبرینگ را بر اساس موارد زیر انجام می شود:

  1. دمای کارکرد هر چه بیشتر باشد نیاز به فواصل زمانی کمتر در گریس مخصوص بلبرینگ دور بالا دارد؛ زیرا گریس در دمای بالا زودتر اکسید می شود.
  2. شرایط محیطی یک عامل مهم در تعیین زمان و نحوه گریس کاری بلبرینگ است که آیا این تجهیزات در محیط های آلوده کار می کنند یا خیر؟
  3. نوع بلبرینگ سرعت بالا یا معمولی را در نظر بگیرید و در صورت تحمل فشار و بار بالا در بلبرینگ نیاز است که زمان گریس کاری بلبرینگ را کاهش دهید.

با در نظر گرفتن شرایط کاری، دریگر نیاز به کنترل و بازرسی های مداوم نیست و با خیال راحت می توانید از تجهیزات خود استفاده نمایید.

دستورالعمل گریسکاری

اول از همه باید گفت که نحوه گریس کاری بلبرینگ به دو صورت مکانیکی و دستی صورت می گیرد. در هر دو روش نیازمند به رعایت دستورالعمل گریسکاری خواهید داشت تا اصطکاک در بلبرینگ رخ ندهد.

همانطور که میدانید حداکثر تحمل پذیری دمای گریس ها تا 160 درجه سانتی گراد است که بسته به برند گریس، این دما می تواند بالاتر یا کمتر باشد. معمولاً برای رنج دمای بیشتر از روغن صنعتی استفاده می شود ولی اگر دستگاه های تا این حد از دما را تحمل می کنند می توانید از گریس استفاده کنید.

اول از همه دقت کنید که میزان گریس کاری بلبرینگ کاملاً درست و به اندازه باشد؛ چرا که تزریق نامناسب گریس، یکی از عوامل خرابی بلبرینگ می باشد. این میزان بر اساس فرمول G=0.005DB محاسبه می شود که منظور از G وزن گریس (گرم)، D قطر خارجی (میلی متر) و B عرض بلبرینگ (میلی متر) است.

اگر این مقدار بیش از اندازه مورد نیاز باشد، اصطکاک داخلی بالا می رود و دمای بلبرینگ افزایش می یابد. همچنین اکسیداسیون شدت یافته و روغن گریس جدا می شود و در نهایت افزایش دما بیشتر، تخریب قطعات را برای شما فراهم می کند.

روغن پایه، افزودنی و غلظت دهنده ها از ترکیبات مهم هر گریس روانکار است که برای جداسازی دو سطح در تماس استفاده می شود. انتخاب و خرید گریس نسوز با ویسکوزیته مناسب بسیار مهم است که برای شناسایی ویسکوزیته برای بلبرینگ سرعت بالا، بایستی محاسباتی را انجام دهید.

ابتدا ضریب سرعت را مشخص کنید؛ یعنی محاسبه آن به این صورت است که سرعت بلبرینگ دور در دقیقه را با قطر گام ضرب نموده تا میزان ویسکوزیته را شناسایی کنید. البته این را هم در نظر داشته باشید که با افزایش ضریب سرعت در بلبرینگ، باعث کاهش ویسکوزیته مربوطه می شود. پس انتخاب گریس و دستورالعمل گریسکاری را جدی بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *