روغن توتال چیست

خواص روغن گیربکس توتال

خواص روغن گیربکس توتال

ویژگی و خواص روغن گیربکس توتال چیست؟

در این مقاله می خواهیم اطلاعات کاملی از زمان تعویض، ویژگی و خواص روغن گیربکس توتال را در اختیار شما قرار دهیم تا با خیال راحت به خرید روغن توتال بپردازید. روغن گیربکس توتال، یک سیال مهم در گیربکس ماشین آلات دستی و اتوماتیک است که برای جلوگیری از خرابی، هر چند وقت یکبار تعویض می گردد.

مهمترین ویژگی که در خرید روغن توتال باید به آن توجه کنید، این است که برای ماشین آلاتی که گیربکس آن ها دستی هستند روغن روانکاری MTF و برای گیربکس اتوماتیک روغن روانکاری ATF را تولید و عرضه می کند. گیربکس یکی از قطعاتی است که برای مدت زمان طولانی، در دمای بالا کار می کند و برای افزایش ماندگاری این قطعه بایستی از روغن گیربکس توتال استفاده شود.

از خواص روغن گیربکس توتال هم می توان به کاهش اصطکاک بین قطعات گیربکس اشاره کنیم. این کار باعث خنک سازی چرخ دنده و سایر قطعات می شود. عدم استفاده از روانکار مخصوص گیربکس موجب افزایش آلودگی، ذرات فلزی و استهلاک زودرس می گردد.

سه عامل مهم در انتخاب روغن گیربکس مناسب شامل میزان ویسکوزیته، مواد افزاینده و روغن پایه است که بر اساس شرایط کار، نوع گیربکس و غیره انتخاب می شود. همچنین مواد افزاینده در روغن جعبه دنده عبارتند از:

  • مواد ضد سایش و ضد ترک و ep برای فشارهای بالا
  • مواد کاهنده اصطکاک
  • مواد ضد اکسیداسیون و ضد خورنده
  • ضد رسوب و ضد کف

با استفاده از خواص روغن گیربکس توتال می توانید مشکلات متعددی که در گیربکس خودرو رخ میدهد را کنترل کنید. عدم حرکت خودرو، در رفتن دنده و صدا دادن دنده در زمان جا انداختن آن از نشانه های فرسودگی روغن و از دست دادن کیفیت اولیه روغن است. شما در این زمان باید نسبت به تعویض روغن آلوده اقدام نمایید.

فرق روغن گیربکس با روغن موتور در چیست؟

در این بخش فرق روغن گیربکس با روغن موتور یا همان روغن واسکازین را برای شما بازگو می کنیم. خیلی ها به اشتباه، این دو روغن را یکی میدانند، در صورتیکه چه از لحاظ ظاهری و چه از لحاظ کارایی و عملکرد، با هم تفاوت هایی دارند. از لحاظ ظاهر، غلظت روغن گیربکس توتال نسبت به روغن موتور بیشتر است.

روغن واسکازین یا گیربکس از روغن های اصلی در قطعات ماشین آلات مختلف هستند که باعث انتقال قدرت به جعبه دنده می شوند. هر دو نقش مهمی در بهبود عملکرد خودرو دارند و تعویض به موقع آن تاثیر زیادی در سرعت و شتاب ماشین می گذارد. اولین فرق روغن گیربکس با روغن موتور در زمان تعویض است؛ یعنی برای تعویض روغن واسکازین یا روغن موتور یک زمان مشخص را در نظر می گیریم ولی برای روغن گیربکس توتال از طریق مسافت و کارکرد ماشین این زمان بدست می آید.

دومین مورد از تفاوت این دو روغن را می توانید از طریق جعبه دنده خودرو متوجه شوید. به عبارتی برای جعبه دنده دستی از روغن موتور استفاده می شود که البته قابل ذکر است که برای دنده های اتومات هم از روغن موتور استفاده می شود. با این حال بهتر است برای انتقال قدرت بهتر در جعبه دنده های اتوماتیک از خواص روغن گیربکس توتال بهره مند گردید.

روانکاری و تمیز کاری دو وظیفه اصلی این روغن ها است که از این طریق قطعات خودرو را روان کرده و باعث جذب آلودگی و رسوب در قطعات خودرو می گردد.

زمان تعویض روغن توتال

زمان تعویض روغن توتال

دانستید که گیربکس خودروها به دو صورت دستی و اتوماتیک هستند که نحوه و زمان تعویض روغن توتال در هر دو یکسان نیستند. برای اینکه زمان دقیق را بیابید می توانید از طریق بررسی دفترچه راهنما خودرو، کارکرد و مسافتی که طی کرده اید، مطلع گردید. در شرایط عادی برای جعبه دنده دستی بین 50 تا 1000 کیلومتر و اتومات بین 100 تا 180 هزار کیلومتر است.

بنابراین زمان تعویض روغن توتال در نوع دستی زود تر از نوع اتومات است، گرچه شرایط جاده و نوع رانندگی هم در زمان تعویض این روغن تاثیر می گذارد. تعویض به موقع روغن برای حفظ خواص روغن گیربکس توتال بسیار مهم است؛ زیرا باعث انتقال قدرت، کاهش دما و اصطکاک و در نهایت افزایش طول عمر بالا در جعبه دنده می شود.

اگر با مشکلاتی چون لرزش شدید، تعویض دنده سخت، صدا های نامعقول و بوی سوختگی مواجه شدید، برای جلوگیری از فرسودگی و افزایش دور موتور، روغن جعبه ذنده را بلافاصله تعویض کنید. پس برای حفظ سلامت جعبه دنده دستی بهتر است از مکانیک کمک بگیرید؛ چرا که در این نوع میله های مخصوص بررسی روغن وجود ندارد و تعویض آن سخت تر است.

در مورد خواص روغن گیربکس توتال اطلاعاتی را کسب کردیم و دانستیم که تعویض به موقع آن، چه اثراتی را بر روی ماشین و کاهش هزینه و سوخت مصرفی می گذارد. بنابراین برای کارکرد صحیح ماشین آلات، در زمان خرید روغن توتال به اصل بودن آن توجه نمایید تا بهترین نتیجه را کسب نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *