ضد یخ و ضد جوش

ضد یخ پایه آلی چیست

ضد یخ پایه آلی چیست

ضد یخ پایه آلی چیست و چه کاربردی دارد؟

ضد یخ و ضد جوش یکی از مهمترین محصولات برای جلوگیری از جوش آمدن و یخ زدگی در موتور ماشین آلات است. در این محتوا قصد داریم بدانیم که ضد یخ پایه آلی چیست و چه کاربردی برای تجهیزات دارد. پس تا انتها با ما همراه بمانید تا با انواع ضد یخ ها آشنا شوید اگر قصد خرید ضد یخ را دارید به راحتی آن ها از یکدیگر تشخیص دهید.

ضد یخ پایه آلی چیست؟ نوعی ضد یخ اسیدی که دمای آب داخل رادیاتور را کنترل می کند. این محصول مقاومت بسیار بالایی در برابر انجماد دارد و ماندگاری آن بسیار بالا است. از همین رو نیازی به تعویض سریع ندارد ولی به مرور دچار خوردگی در قطعات فلزی دستگاه می شود. پس اگر اصرار به استفاده از ضد یخ الکلی دارید بهتر است به طور موقتی از این محصول استفاده کنید.

این ضد یخ ها به دلیل مقاومت بسیار بالا در برابر انجماد و تبخیر در دستگاه صنعتی به صورت موقت استفاده می شوند. در ایران ضد یخ های روغنی طرفدار بیشتری دارد و اکثر رانندگان و یا کارخانه دارن از آن استفاده می کنند. بیشتر کاربرد ضد یخ در ماشین آلات صنعتی، سیستم تهویه، خودرو ها و غیره می باشد.

انواع ضد یخ

انواع ضد یخ

ضد یخ و ضد جوش یکی از محصولات مهم با برندهای مختلف مثل بهران و پارس در حجم های بشکه و سطل تولید می شوند. گرمای ناشی از فعالیت قطعات موتور ماشین آلات سبب ایجاد آسیب های جدی به واشر و یا سیلندر می شود که برای جلوگیری از آسیب های احتمالی و یا حفاظت از قطعات داخلی در برابر سرما و گرما بیش از حد، بهتر است از انواع ضد یخ استفاده نمایید. انواع ضد یخ عبارتند از:

  • ضد یخ پایه معدنی یا روغنی
  • ضد یخ پایه آلی یا الکلی

این دو محصول از دو پایه مختلف روغن و الکل ساخته شده است که در ادامه به توضیح هر یک می پردازیم.

1. ضد یخ پایه معدنی

ضد یخ پایه معدنی یکی از محصولات قیمت مناسب با ویژگی های خوب است. این ضد یخ در برابر گرما مقاوم بوده و با گذشت زمان مشکلاتی اعم از زنگ زدگی، رسوب، انجماد و تبخیر آب در موتور به وجود نمی آورد. سه تا از بهترین ضدیخ های روغنی که می توانید از آن استفاده کنید، عبارتند از:

  • ضد یخ بهران بهمن
  • ضد یخ بهران دی
  • ضد یخ پارس سهند

2. ضد یخ پایه آلی

ضد یخ پایه آلی چیست؟ یکی از انواع ضد یخ های موجود در بازار است که با پایه مواد الکلی ساخته شده است. این محصولات همانند سایر ضد یخ ها در جهت ضد جوش و ضد انجماد ساخته شده است و از نظر شیمیایی پایداری و مقاومت خوبی دارد. نکته ای که در مورد این محصول باید بدانید این است که این محصولات به صورت اسیدی ساخته می شوند و اگر برای موتور ماشین خود استفاده کنید، بایستی در هنگام ریختن آن در رادیاتور دقت کنید؛ زیرا به دلیل خاصیت اسیدی که در آن وجود دارد، احتمال از بین رفتن رنگ بدنه ماشین هست.

این محصولات فاقد سیلیکات و فسفات بوده و با فناوری اسید آلی فرموله شده است. ضد یخ پایه آلی در رنگ های مختلف مثل صورتی، سبزه تیره، آبی و قرمز ساخته می شوند و طول عمر بالایی دارند؛ یعنی می توانید هر سه سال یا طی مسافت 150000 مایل اقدام به تعویض نمایید.

تفاوت ضد یخ پایه آلی و معدنی

در این بخش پایانی می خواهیم تفاوت ضد یخ پایه آلی و معدنی را به صورت مفید و مختصر شرح دهیم. هر دو محصول سعی دارند که از ایجاد حرارت زیاد در موتور ماشین آلات جلوگیری کنند، اما این که چه محصولی متناسب با دستگاه شماست را خودتان تعیین می کنید.

اولین تفاوت ضد یخ پایه آلی و معدنی این است هر یک از آن ها از پایه های متفاوتی ساخته شده اند؛ به عبارتی ضد یخ معدنی همان ضد یخ روغنی است و ضد یخ آلی هم ضد یخ الکلی است. از نظر کارایی ضد یخ معدنی نسبت به ضد یخ الکلی از عملکرد بهتری برخوردار است که با بررسی تفاوت این دو ضد یخ، اطلاعات لازم را دریافت می کنید. البته ضد یخ پایه آلی هم دارای ویژگی های خاصی است که در طی این مقاله به آن اشاره کرده ایم.

قیمت نوع الکلی از روغنی بیشتر است و ماندگاری بالاتری هم دارد ولی از نظر تشکیل رسوب و خوردگی، ضد یخ روغنی عملکرد بهتری دارد. اکثرا به دلیل ویژگی هایی چون عدم تشکیل رسوب و خوردگی استفاده از ضد یخ پایه معدنی راج تر است. نوع پایه روغنی از نظر کارایی، قیمت و مقاومت در برابر گرما مناسب می باشد ولی در مقایسه با پایه الکل مقاومت کمتری در برابر گرما و سرمای شدید دارند. در نهایت با در نظر گرفتن شرایط ماشین آلات خود در بهترین ضد یخ را به کار ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *